Wiele wskazuje na to, że jedna z pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce może powstać w miejscowości Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo. To jedyna lokalizacja w kraju, dla której trwają obecnie prace nad decyzją środowiskową. Ubiega się o nią w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Badania tego miejsca oraz alternatywnej lokalizacji Żarnowiec (na terenie gmin Krokowa i Gniewino) trwały formalnie od 2013 r., a w praktyce od 2017 r. Na podstawie sporządzonych raportów środowiskowych w marcu 2022 r. złożono wniosek o decyzję środowiskową dla Lubiatowa-Kopalina, dla trzech reaktorów AP-1000 firmy Westinghouse. Decyzja taka może zostać wydana jeszcze w tym roku.
Listę 28 potencjalnych lokalizacji pod elektrownie jądrowe sformułowało w 2010 r. ówczesne Ministerstwo Gospodarki. Oceny listy, zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, dokonała firma „Energoprojekt-Warszawa” przy udziale m.in. Głównego Instytutu Górnictwa, Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej oraz IMGW. Ostateczna ocena zawierała 27 pozycji, ponieważ dokładnego położenia jednej lokalizacji nie wskazano. Dokument rekomendował przeprowadzenie szczegółowych badań lokalizacyjnych w Żarnowcu oraz w trzech innych miejscach: w Klempiczu, nad jeziorem Kopań oraz w Nowym Mieście koło Płońska na Mazowszu.
Późniejsza Prognoza Oddziaływania na Środowisko Programu Polskiej Energetyki Jądrowej wskazywała cztery lokalizacje zalecane: Żarnowiec, Kopań koło Darłowa, Klempicz i Nowe Miasto koło Płońska. Jako lokalizacje rezerwowe wskazano Lubiatowo-Kopalino i Choczewo nad Bałtykiem.
Na liście propozycji lokalizacji znalazły się nadmorskie Gąski, 8 miejsc koło Szczecina, w tym pięć nad Odrą, Tczew, Chełmno, Nieszawa, Karolewo, Kozienice, Chotcza, Gościeradów i Połaniec nad Wisłą, Małkinia i Wyszków nad Bugiem, Bełchatów oraz Pątnów. Budowę elektrowni w Pątnowie planuje ZE PAK, PGE i KHNP.
Z zapowiedzi rządu wynika, że jeszcze w tym roku pojawi się krótka lista trzech lokalizacji dla drugiej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że w kwietniu 2023 r. poda 25 lokalizacji, gdzie powstanie ok. 79 reaktorów BWRX-300, które Orlen planuje budować wspólnie z Synthosem. Plany budowy baterii reaktorów SMR VOYGR firmy NuScale ma też KGHM, ale lokalizacja jest jeszcze nieznana. Z kolei firma Last Energy podpisała listy intencyjne ws. budowy elektrowni składających się z 10 małych reaktorów jądrowych o łącznej mocy 200 MW każda w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Polecany artykuł: