Wiedzieliście o tym?

To najdroższy grzyb świata. Znajdziesz go w polskich lasach

Pochodząca z terenów Azji (głównie Japonii) gąska sosnowa (z łaciny Tricholoma matsutake), to niezwykle rzadki i ceniony ze względu na intensywny aromat i smak gatunek grzyba, który rośnie także w polskich lasach, głównie iglastych, zwłaszcza pod sosnami. Ten grzyb z rodziny opieniek zyskał miano najdroższego grzyba świata, a o jego wartości może świadczyć, chociażby fakt, że w Japonii można go otrzymać w prezencie ślubnym.

Spis treści

  1. Gąska sosnowa - jak ją rozpoznać, czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie?
  2. Dlaczego gąska sosnowa jest tak droga?
  3. Gdzie w Polsce można znaleźć gąskę sosnową?

Gąska sosnowa, zwana także matsutake rośnie w lasach iglastych, głównie w okolicy sosen, z której korzeniami tworzy symbiozę. Jego występowanie jest uzależnione od kondycji ekosystemu. W Polsce grzyby z rodzaju gąsek (Tricholoma) można spotkać m.in. na Pomorzu, Mazurach i w rejonach górskich, jednak znalezienie prawdziwej gąski sosnowej (matsutake) należy do rzadkości. Dlatego też cena gąski sosnowej, zwłaszcza odmiany matsutake, jest niezwykle wysoka. W Japonii może osiągać kwoty nawet dwóch tysięcy euro za kilogram! Dlatego też estetycznie zapakowane matsutake są niezwykle pożądanym prezentem ślubnym.

Zobacz także: Ten grzyb jest pod ochroną. Za jego zerwanie grozi kara do 5 tysięcy złotych!

Czy warto jeść grzyby?

Gąska sosnowa - jak ją rozpoznać, czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie?

Gąska sosnowa ma charakterystyczny wygląd, z masywnym, białym trzonem i kapeluszem w odcieniach brązu lub szarości. Miąższ jest jędrny, a zapach intensywnie korzenny, przypominającym przyprawy, z nutami cynamonu i pieprzu, co nadaje jej wyjątkowy charakter w kuchni. Przygotowuje się ją na różne sposoby. W Japonii matsutake jest składnikiem wykwintnych potraw, takich jak zupa dobin mushi. Podaje się ją także jako dodatek do ryżu oraz smażony na grillu. Co ciekawe, jej cynamonowy zapach utrzymuje się nawet po długiej obróbce termicznej, a gąska sosnowa ma również właściwości wzmacniające odporność i antyoksydacyjne. W medycynie ludowej przypisuje się jej właściwości przeciwnowotworowe i wspomagające układ trawienny.

Zobacz także: To najdziwniejszy grzyb w polskich lasach. Czy palce umarlaka są jadalne?

Dlaczego gąska sosnowa jest tak droga?

Zastanawiacie się, dlaczego ceny gąski sosnowej są aż tak astronomicznie wysokie? Spowodowane jest to przede wszystkim jej rzadkością występowania w ograniczonych ilościach, a jej naturalne siedliska maleją z roku na rok. Dodatkowo matsutake występuje jedynie w określonych porach roku, zazwyczaj jesienią. Poza tym grzyb ten w Japonii i innych krajach azjatyckich jest symbolem luksusu. Zapotrzebowanie na gąskę sosnową zdecydowanie przewyższa podaż, co dodatkowo podnosi cenę. Grzyb ten jest także bardzo trudny w uprawie, dlatego rośnie jedynie dziko w lasach. W Polsce grzyb nie znajduje się pod ochroną, jednak jego populacja jest ograniczona.

Gdzie w Polsce można znaleźć gąskę sosnową?

Pierwszy raz w polskich lasach zaobserwowano występowanie gąski sosnowej już w 1921 roku. Później na długi czas zniknęła z naszych lasów. Trzy lata temu ponownie rośnie w naszych lasach, głównie w okolicach Gdańska, w gminie Zawoja, w województwie małopolskim, na Mazurach w Karpatach i Sudetach, a także na Lubelszczyźnie i w Białowieży. Jednak rzadkość jej występowania sprawia, że znalezienie gąski sosnowej graniczy niemalże z cudem.

Gąska sosnowa to grzyb o wyjątkowych właściwościach smakowych, którego rzadkość i trudności w uprawie sprawiają, że jest jednym z najdroższych grzybów na świecie.