
Tych zwrotów NIE używają osoby inteligentne. Sprawdź, czego nie mówić!

"Zawsze tak to robiliśmy"
To, że zawsze robiliście coś w dany sposób, nie oznacza, że zawsze było to robione tak, jak należy. Pojawiają się nowe sposoby i możliwości w pracy, więc nie wiecie, czy nie ma lepszego rozwiązania.

„To nie moja wina”
Wskazywanie, że problemem nie jesteś, ty a ktoś inny z zespołu może zostać źle odebrane przez współpracowników. Takie zachowanie wymaga także, wskazanie winnego. Jeżeli ty za to nie odpowiadasz to kto? Lepiej wyjaśnij co się stało i pokaż, że nie masz nic do ukrycia.

„Nie mogę”
Mówiąc w pracy „nie mogę” możesz wyjść na osobę, która mówi „nie chcę”. W takiej sytuacji lepiej zaproponować alternatywne rozwiązanie.

„To nie fair”
Życie nie jest sprawiedliwe i wszyscy o tym wiedzą. Nie musisz podkreślać, że coś jest nie fair, wówczas możesz wyjść na osobę naiwną. Lepiej skupić się na faktach i w niesprawiedliwej sytuacji zrezygnować z emocji na rzecz rzetelnych argumentów.

„To nie należy do moich obowiązków”
W sytuacji, gdy szef zleca ci zajęcie, które wybiega poza twój zakres obowiązków, nie podkreślaj tego słowami „to nie należy do moich obowiązków”. Wówczas możesz wyjść za osobę, która w pracy robi niezbędne minimum. Z drugiej strony nie możesz dać wejść sobie na głowę. W takiej sytuacji poproś szefa o rozmowę, w której określi zakres twoich obowiązków i zaktualizuje opis stanowiska.

„To może być głupie pytanie”
Ten zwrot postawi cie w negatywnym świetle. Ludzie mogą odebrać to jako brak pewności siebie, widzieć w tobie osobę o niskim poczuciu własnej wartości. Jeżeli dajesz znać, że nie jesteś pewny swoich słów, nikt inny też nie będzie jej miał. Zamiast tego możesz powiedzieć: "Nie mam teraz takiej wiedzy, ale zdobędę te informacje i od razu dam Ci znać".

„Spróbuję”
W sytuacji, gdy otrzymasz nowe zadanie powiedz „zrobię to”. Mówiąc „spróbuję” dajesz znać, że możesz nie mieć do tego kompetencji i nie wiesz, czy poradzisz sobie ze zleconym zadaniem.

„To zajmie tylko minutkę”
Jeżeli jesteś pewny, że wykonasz powierzone zadanie w 60 sekund, to możesz użyć takiego zwrotu. Jednak jeżeli chcesz zaznaczyć, że szybko uporasz się ze zleceniem lepiej powiedzieć: „to nie potrwa długo”. W innym przypadku wyjdziesz na osobę, która śpieszy się z wykonywaniem swoich obowiązków.

„Nienawidzę tej pracy”
Osoby, z którymi pracujesz mogą myśleć inaczej. Mogą cieszyć się swoją pracą, dlatego osoby, które narzekają na wszystko dookoła nie są lubiani. Szef również zobaczy, który pracownik wykonuje swoją pracę z pasją, a który nie ma serca do pracy.

„Jest leniem / niekompetentny / kretynem”
Mówienie źle o współpracownikach jest niemile widziane. Inteligentne osoby nie dzielą się swoimi poglądami na temat innych osób, szczególnie w miejscu pracy i zatrzymują swoje opinie wyłącznie dla siebie.