KRAKÓW
Stolica województwa małopolskiego jest jednym z najstarszych miast i perełką narodowego dziedzictwa kultury; w przeszłości pełnił funkcję stolicy państwa i siedziby królów; obecnie to rozległe miasto, położone nad królową polskich rzek – Wisłą; odwiedzane jest przez licznych turystów z całego świata.
Pełna legend, bezcennych zabytków architektury i sztuki oraz oaz dobrej zabawy, historyczna stolica Polski z centrum wpisanym od ponad 40 lat na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, oczarowuje od pierwszego wejrzenia.
MAZURY
Kraina Tysiąca Jezior, obejmująca środkową część Pojezierza Mazurskiego, liczy w rzeczywistości niemal 2600 jezior. Jeziora te połączone są kanałami mazurskimi. Środkową część szlaku łączy cały zespół sztucznych kanałów m.in. Kanał Jegliński, Tałcki, Grunwaldzki, Mioduński, Szymoński, Kula, Giżycki, Niegociński, Piękna Góra, Sztynorcki, Węgorzewski, Brożajcki oraz Mazurski. Największą atrakcją turystyczną Krainy Wielkich Jezior są oczywiście jeziora, w tym największe w Polsce Śniardwy (113,8 km²) oraz Mamry (105 km²), a także Niegocin, Orzysz, Łagodne, Tałty.
ZAMEK KRZYŻACKI W MALBORKU
Wzniesiony został w kilku etapach od 1280 do poł. XV w. przez zakon krzyżacki. Siedziba wielkiego mistrza krzyżackiego. Wpisany jest na listę UNESCO.
MORSKIE OKO
Największe i najpiękniejsze jezioro tatrzańskie. Wody Morskiego Oka otoczone są najwyższymi szczytami Tatr Polskich. Leży ono w kotlinie stanowiącą górną część Doliny Rybiegu Potoku. Stara nazwa jeziora to Rybi Staw od żyjącego w wodach Morskiego Oka pstrąga.
TORUŃ
Jedna z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego z wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO średniowiecznym zespołem miejskim. Stanowi ważny ośrodek kulturowo-turystyczny w Polsce. Rodzinne miasto Mikołaja Kopernika. Miasto to powstało w XIII wieku, a jego założycielami byli rycerze spod znaku czarnego krzyża.
BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY
Biebrzański Park Narodowy chroni rozległe i prawie niezmienione dolinowe torfowiska z unikalną różnorodnością gatunków roślin, ptaków i innych zwierząt. Został utworzony 09.09.1993 r. i jest największym parkiem narodowym w Polsce.
Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego organizowane są spływy rzeką Biebrzą. Przez teren parku przebiega szlak rowerowy Green Velo. Do atrakcji turystycznych należą także:
Bagno Ławki
Obszar ochrony ścisłej Czerwone Bagno
Uroczysko Grzędy
Carska Droga
Goniądz – rynek
Twierdza Osowiec położona na terenie m. Osowiec-Twierdza
Góra Strękowa nad Narwią koło Wizny
PUSZCZA BIAŁOWIESKA
Kompleks leśny położony na terenie Polski i Białorusi, odznaczający się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi. W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie fragmenty lasu o charakterze pierwotnym. Tutaj mieszka największa populacja wolnego żubra na świecie.
WROCŁAW
Wrocław leżący na wyspach nad Odrą, to stolica Dolnego Śląska o bardzo bogatej przeszłości, liczącej ponad 1000 lat. To jedno z najciekawszych, a przy tym najpiękniejszych miast w Polsce, niezwykle atrakcyjne dla mieszkańców i turystów. Stanowi najważniejszy ośrodek kulturalny, ekonomiczny, akademicki, ale i turystyczny południowo - zachodniej Polski. Nazywany jest Wenecją Północy, naliczyć się tutaj można 130. mostów, ponadto jest to miasto kościołów, z Halą Stulecia wpisaną do światowej listy UNESCO i przepięknym rynkiem.
BŁĘDNE SKAŁY
Zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt (skalne miasto), położony w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych.
Labirynt położony jest na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych i obejmuje północno-zachodnią część Stoliwa Skalniak. Znajduje się między Kudową-Zdrojem a Karłowem, w pobliżu granicy z Czechami.
NARWIAŃSKI PARK NARODOWY
Narwiański Park Narodowy został powołany 1 lipca 1996 roku. Położony jest w północno-wschodniej Polsce, województwie podlaskim, 30 km na zachód od Białegostoku.
Najważniejszym walorem przyrodniczym Narwiańskiego Parku Narodowego jest unikatowy system rzeki, która płynie na tym obszarze wieloma łączącymi i rozdzielającymi się korytami. Dolina Narwi jest również ważną ostoją ptaków wodno błotnych oraz miejscem ich odpoczynku podczas wędrówek.
PÓŁWYSEP HEL
To jeden z najciekawszych rejonów polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Właściwie półwysep powinien być zwany fachowo Mierzeją Helską. To wąską, o długości 34 kilometrów mierzeja, która powstała przez płynący od wschodu wzdłuż wybrzeża prąd morski niosący piasek z dna.
ZAMEK W MOSZNEJ
Zamek w Mosznej jest własnością Województwa Opolskiego i największą jego atrakcją.
Krąży o nim wiele legend i w każdej z nich tkwi ziarnko prawdy. Zawiła jest również historia powstania budowli, która zawdzięcza swój ostateczny kształt rozciągniętym na kolejne stulecia etapom prac.
Dziś, słynący z 99 wież i 365 pomieszczeń, Zamek swym niesamowitym urokiem i bajkową architekturą, a także rozległym parkiem z kilkusetletnimi dębami i lipami oczarowuje przybywających turystów z kraju i zza granicy.
ŚNIEŻNE KOTŁY
Śnieżne Kotły stanowią rezerwat Karkonoskiego Parku Narodowego. To dwa kotły polodowcowe, położone pomiędzy Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem. Górna krawędź Śnieżnych Kotłów leży na wysokości 1490 metrów n.p.m., a dno na wysokości mniej więcej 1200 m n.p.m. - od północnej strony kotły zamknięte są wałem morenowym. Mały Kocioł Śnieżny położony jest po zachodniej stronie i jest głębszy, Wielki Kocioł natomiast położony na wschodzie ma wyższe, bardziej strome zbocza (do 120 metrów). Na dnie Wielkiego Kotła są dodatkowo Śnieżne Stawki - 2 płytkie oraz niewielkie zbiorniki o krystalicznie czystej wodzie.
GDAŃSK
Stolica województwa pomorskiego, która wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto, łącząc w sobie bogatą historię i atrakcyjną nowoczesność; miasto portowe zlokalizowane nad Zatoka Gdańską.
Miasto z ponad 1000 letnią tradycją, morska stolica Polski i jeden z największych portów nad Bałtykiem. To wyjątkowa metropolia, która od zawsze przepełniona jest duchem wolności i odwagi.
ZAMEK KSIĄŻ W WAŁBRZYCHU
Zamek Książ jest najpiękniej położonym zamkiem w Polsce. Majestatycznie wznosi się na cyplu skalnym, a dzięki swojej imponującej kubaturze, bogactwie koncepcji architektonicznych, niezwykłej historii oraz zapierającej dech w piersiach lokalizacji fascynuje zarówno turystów, jak i znawców sztuki. Dawna siedziba rodu von Hochberg do dziś nosi znamiona czasów arystokratycznych: zamkowe bramy strzeżone są przez królewskie lwy, szeroki Dziedziniec Honorowy otaczają posągi mitologicznych bogów, a fasada Książa wygląda jak bajeczna rezydencja.
Zamek uznawany jest za prawdziwą rzadkość w Europie ze względu na usytuowanie.
SANDOMIERZ
Sandomierz to magiczne miasto o tysiącletniej historii, malowniczo położone na nadwiślańskiej skarpie, która stanowi zakończenie Gór Świętokrzyskich.
BIESZCZADY
Grupa dwóch pasm górskich w łańcuchu Karpat. Pasma Bieszczadów znajdują się między Przełęczą Łupkowską a Przełęczą Wyszkowską. Najwyższy szczyt Bieszczadów to Pikuj zaś na terytorium Polski – Tarnica. Dzielą się na: Bieszczady Zachodnie Bieszczady Wschodnie.
W Bieszczadach na pewno trzeba zobaczyć: Połoninę Caryńską, Jezioro Solińskie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Górę Smerek.
STARE MIASTO W WARSZAWIE
Dawne miasto Stara Warszawa, najstarszy ośrodek miejski Warszawy będący zwartym zespołem architektury zabytkowej, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV–XVI wieku. Współcześnie najstarsza część i obszar w dzielnicy Śródmieście.
KOPALNIA SOLI W WIELICZCE
Kopalnia Soli w Wieliczce od wielu wieków wzbudza zachwyt wśród odwiedzających ją turystów z całego świata. Podziemne jeziora i wyrobiska, wykute w soli kaplice, rzeźby i płaskorzeźby zaskakują swym pięknem.
Od XIII wieku do 1772 wspólnie z kopalnią soli „Bochnia” wchodziła w skład żup krakowskich. Sole wydobywane w kopalni pochodzą z miocenu. W 1976 roku kopalnia wpisana została do krajowego rejestru zabytków. W 1978 roku- na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
DOLINA PIĘCIU STAWÓW
Dolina w polskich Tatrach Wysokich.
Wysokogórska, polodowcowa dolina o długości 4 km, szerokości 2 km i powierzchni 5,5 km², położona jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, na wysokości ok. 1625–1900 m n.p.m. Krajobraz doliny tworzą granitowe szczyty Tatr Wysokich, rozległe płaśnie, gruzowiska dużych głazów, piarżyska, migotliwe tafle jezior, murawy i połacie kosodrzewiny. W dolinie znajduje się kilka polodowcowych jezior. Największe z nich to Wielki Staw Polski położony na wysokości 1665 m n.p.m. Pozostałe jeziora to: Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski oraz Wole Oko. Ostatni staw jest jeziorem okresowym i najmniejszym.