
TE insekty najczęściej żyją w naszych domach. Jak się ich pozbyć?
Często bywa tak, że nie jesteśmy jedynymi lokatorami naszych domów czy mieszkań. Wraz z nami żyją różnego rodzaju malutkie stworzonka, których wygląd budzi wstręt i obrzydzenie. Co gorsza, niektóre nie są dobre dla naszego zdrowia. Jakie zatem insekty najczęściej żyją w naszych domach? Czy trudno sobie z nimi poradzić?

Kołatek domowy
Często mylony z kornikiem, ataku drzewo i lubi niszczyć meble. Znakiem rozpoznawczym tego insekta są charakterystyczne dziury w szafce i kołatanie.
Aby się jego pozbyć trzeba zainwestować w specjalne środki chemiczne.

Mól spożywczy
Przesiaduje na kaszach, mąkach, cukrze czy otrębach. Żeruje także na wyrobach cukierniczych, czekoladzie, suszonych warzywach czy owocach. Tam, gdzie siedzi – pozostawia odchody czy też martwe owady.
Najłatwiej pozbędziemy się wtedy, kiedy wyrzucimy wszystkie zanieczyszczone produkty, a szafki wymyjemy ciepłą wodą z dodatkiem cytryny, wanilii lub pomarańczy. Można również na półkach postawić takie zapachy, bo mole bardzo tego nie lubią.

Mól ubraniowy
Lubią przesiadywać w szafach i niszczyć ubrania, a ich występowanie nie jest zależne od stanu czystości naszych mieszkań. Mole nie lubią zapachu lawendy i farby drukarskiej.

Mklik mączny
Wyglądem przypomina mola, który lubi mieszkać w szafach. Najczęściej pojawia się w magazynach spożywczych, ale także upodobał sobie szafki kuchenne i opakowania spożywcze. Larwy mklików najczęściej znaleźć możemy w pojemnikach, kaszą, nasionami roślin strączkowych, słodyczach czy suszonych owocach i warzywach.
Pozbędziesz się go wyrzucając wszystkie podejrzane produkty.

Pluskwa domowa
Cechą charakterystyczną jest jej eliptyczny kształt. Żywią krwią człowieka. Eliminuje je wysoka temperatura.

Prusaki
Malutkie owady, które mogą zamieszkać w naszym domu. Aktywne są szczególnie w nocy. Zamieszkują najczęściej kuchenne szafki czy spiżarki. Lubią też chlebaki, szparki między szafkami. Są nosicielami zarazków.
Nie lubią zapachu amoniaku, który można dodać do wody i wytrzeć wszystkie podłogi.

Rybiki cukrowe
Pełzają w łazienkach i kuchniach. Są małe i srebrne. Lubią miejsca ciepłe, ciemne i wilgotne. Rybiki cukrowe żywią się cukrem, mąką, kaszą, otrębami, małymi martwymi owadami. Lubią też klej do tapet, podłóg i kafli.
Aby je wytępić wystarczy wysypać cukier puder wymieszany z boraksem.

Karaluch (karaczan wschodni)
Wędrują rurami. Lubią budynki, w których występują zsypy na śmieci. Najczęściej chowają się w chłodniejszych, suchych miejscach. Jedzą żywność w naszej kuchni i zakażają je drobnoustrojami. Niemożliwe do wytępienia domowymi sposobami.