Savoir - vivre. Te zasady powinien znać KAŻDY z nas [GALERIA]
ALKOHOL
Zasady dobrego zachowania można złamać zarówno przy nalewaniu alkoholu, jak i podczas jego picia. Warto wiedzieć, że podczas rozlewania wina nie podnosimy kieliszka - musi on cały czas znajdować się na stole. Kieliszek łapiemy w górnej części nóżki. Nie powinno się tez pić wina na "jeden raz". Dużym nietaktem jest zostawienie przez panie szminki na kieliszku.
GESTYKULACJA PODCZAS ROZMÓW I PUBLICZNYCH WYSTĄPIEŃ
W złym tonie jest nadmierne gestykulowanie, nieustanne poprawianie włosów czy drapanie się. podczas wystąpień publicznych mimika twarzy również powinna być jak najbardziej zachowawcza. W końcu nikt nie powinien zauważyć, że jesteś rozczarowana frekwencją lub zapomniałaś opowiedzieć o jednym z punktów przygotowanego przemówienia.
CAŁOWANIE KOBIETY W RĘKĘ
O ile kiedyś całowanie kobiety w rękę przez mężczyznę było jak najbardziej wskazane, tak teraz gest ten nie jest "obowiązkiem" mężczyzny według zasad savoir-vivre'u. Zarówno panowie nie mają zbyt dużej ochoty na całowanie obcych kobiet w rękę, jak i one często odczuwają to jako naruszenie swojej prywatnej przestrzeni. Jeśli jednak bardzo mu na tym zależy, powinien pamiętać, że tę czynność można wykonywać tylko w pomieszczeniach zamkniętych.
UŻYWANIE TELEFONÓW
Najważniejszą zasadą w kontekście używania telefonów jest pora wykonywania połączeń - przyjmuje się, że czas na takie rozmowy obejmuje godziny od 8.00 rano do maksimum 21.00 wieczorem. Jeśli jesteśmy w pracy, dłuższe prywatne rozmowy powinniśmy zaplanować po jej zakończeniu. Gdy do kogoś dzwonimy, obowiązkowo przedstawmy się na początku i powiedzmy, w jakiej sprawie telefonujemy. Jeśli połączenie zostało przerwane, zawsze ponownie nawiązuje je ta osoba, która dzwoniła za pierwszym razem.
POWITANIE I POŻEGNANIE
Decyzja o podaniu dłoni na powitanie w każdym przypadku jest inna. W pracy należy ona do szefa. Savoir-vivre głosi bowiem, że postanawia o tym osoba wyższa rangą. Inaczej wygląda kwestia z kłanianiem się - robi to jako pierwsza osoba zajmująca niższe stanowisko. Warto jednak pamiętać, że jeśli idziemy na spotkanie z klientem, to my się kłaniamy, ponieważ to on staje się w tej sytuacji na swój sposób naszym "szefem". Podobnie z pożegnaniem - sygnał zawsze wychodzi od szefa.
W biznesie szef jest szefem, bez względu na wiek i płeć. Jeśli więc po spotkaniu szef-mężczyzna i pracownica-kobieta wychodzą z pokoju, to pracownica powinna przepuścić szefa, natomiast gdy ta sama sytuacja dotyczy osób dwóch płci na równorzędnych stanowiskach - mężczyzna przepuszcza kobietę.
SPOSÓB SIEDZENIA
Gdy siedzimy przy stole, zawsze musimy mieć plecy oparte o krzesło. Nie można się garbić ani zawijać nóg. Co więcej, na stole trzymamy tylko dłonie, nie opieramy na nich łokci, a gdy już przystąpimy do posiłku, kierujemy łyżkę czy widelec wprost do ust - nie nachylamy się głową ku talerzowi. Aby po drodze nie wylać na siebie zupy czy nie strącić kawałka mięsa, nabieramy na sztućce małe porcje.
WEJŚCIE DO POMIESZCZENIA
Jeśli w danym pomieszczeniu jest już mężczyzna, a wchodzi do niego kobieta (niekoniecznie jego partnerka), mężczyzna wstaje i nie siada, dopóki kobieta jako pierwsza nie zajmuje swojego miejsca. Błędnie przyjęło się, że panowie przepuszczają panie pierwsze w drzwiach - tymczasem zasady dobrego wychowania mówią co innego. Mężczyzna powinien otworzyć drzwi, ale przejść przez nie pierwszy i przytrzymać je przed kobietą. Podobnie z wejściem do restauracji - wchodzi pierwszy mężczyzna.
SPOSÓB TRZYMANIA FILIŻANKI
Filiżankę herbaty kawy należy trzymać nieco inaczej, niż robimy to na co dzień. Pijąc herbatę należy chwycić filiżankę w taki sposób, by kciuk i palec wskazujący niemal stykały się w środku ucha, a palec środkowy podtrzymywał uchwyt od dołu. Z kolei przy spożywaniu kawy, trzeba wsunąć palec wskazujący w uszko filiżanki, a kciuk trzymać na górze uchwytu. Pozostałe palce powinny być schowane w dłoni.
ŻUCIE GUMY
Mlaskanie i głośne rzucie gumy jest nie tylko nieprzyjemne dla uszu, ale także dla oczu. Jeśli żujesz gumę, rób to dyskretnie i delikatnie, szczególnie, gdy jesteś w towarzystwie.