Prysznic
Prysznic to spolszczona forma nazwiska Włocha, Vincenza Priessnittza - pioniera hydroterapii i wynalazcy urządzenia, które znajduje się w każdej łazience.
Hejnał
Słowo hejnał wzięło się od węgierskiego hajnal oznaczającego "świt"
Łazanki
Łazanki to nic innego, jak spolszczona wersja... lazanii. Potrawy nieco się różnią, ale obie bazują na płaskich płatach makaronu.
Mapa
Czy wiedzieliście, że słowo mapa, pochodzi od łacińskiego mappa, oznaczającego serwetę? Rozłożona papierowa mapa faktycznie może przykrywać cały stół.
Bezy
Francuskie baiser znaczy "pocałunek". Takim właśnie słodkim pocałunkiem jest beza.
Kwit
Kwit, czyli łacińskie quietare - zaspokojony. Z kolei we francuskim znajdujemy quitte, quitte de dettes, co znaczy "wolny od długów". Nic dziwnego, że w polszczyźnie słowo to wiąże się głównie z opłatami.
Rajstopy
Słowo nie ma nic wspólnego z biblijnym rajem. Rajstopy pochodzą od niemieckiego reithosen, czyli bryczesów.
Piorun
Źródeł "pioruna" szukamy w językach prasłowiańskich. Pierwotne znaczenie to "bić" lub "uderzać". Stąd też wzięło się imię przedchrześcijańskiego boga Peruna oraz słowa "prać".
Płacić
Słowa płacić i płaszcz mają ten sam źródłosłów. Niegdysiejszym środkiem płatniczym były bowiem płaty barwnego materiału. Zaskakujące?
Żaluzje
To słowo ma związek z zazdrością, która po francusku to jalousie. Żaluzje miały więc zasłaniać przed "zazdrosnymi spojrzeniami". Co ciekawe, potoczna nazwa krótkich firanek to "zazdrostki".
Szczypiorniak
Krótka lekcja historii polskiej piłki ręcznej - w czasie I wojny światowej, w Kaliskiej dzielnicy Szczypiorno funkcjonował obóz dla internowanych żołnierzy. Przebywali w nimi między innymi legioniści Piłsudskiego. By dbać o formę, regularnie urządzali rozgrywki piłki ręcznej jeden na jednego.
Bank
Włoskie banco i francuskie banque oznaczają "ławę" lub "stół". Handlarze z tych krajów (zwłaszcza złotnicy), zajmowali się również przekazywaniem monet kruszcowych pomiędzy klientami.
Rower
To ciekawe - słowo "rower" pochodzi od nazwy firmy Rover, producenta bicyklów. Angielskie rover oznacza zaś wędrowca.
Kwarantanna
Często używane w dzisiejszych czasach słowo pochodzi od włoskiego quaranta - czterdzieści. Podczas epidemii dżumy załogi statków wpływających do portu w Wenecji musiały odczekać właśnie tyle dni, zanim wpuszczano je na ląd.
Laweta
łacińskie fustis od którego wzięło się francuskie l'affut, oznacza "łoże", lub "oparcie". Stąd wzięła się laweta - łoże dla samochodów :)
Rosół
Rosół - "rozsolona woda". I wszystko jasne!
Awangarda
Kolejne francuskie słowo w tym zbiorze. Avant garde oznaczało straż przednią. Przeciwieństwem jest "ariergarda" - straż tylna.