Jak przygotować wesele krok po kroku? O tych rzeczach często się zapomina!
Zdecydowaliście się spędzić ze sobą resztę życia. To wydarzenie jest na tyle ważne, że zależy Wam na tym, aby wszystko przebiegało jak należy. Jak zaplanować ślub i wesele? Zobacz nasz poradnik, w który opisujemy rzeczy, o których przyszłe młode pary często zapominają!
wesele ślub
Określenie „organizowanie wesela krok po kroku” można odczytać dosłownie. Dlaczego? Przygotowując taką uroczystość trzeba się naprawdę dużo nachodzić. Warto odwiedzić kilka sal, aby wybrać wymarzoną scenerię. Wypada też zainwestować w dobre jedzenie. To właśnie smak potraw i oprawę muzyczną goście pamiętają najdłużej. Ponadto trzeba udać się urzędu stanu cywilnego lub kościoła i dopełnić niezbędnych formalności. "Roboty" jest dużo - od czego zacząć? ZOBACZ w naszej galerii!
Jak przygotować wesele krok po kroku? O tych rzeczach często się zapomina!
1. Miejsce ślubu i data – kościół czy urząd stanu cywilnego?
Planowanie i organizację tego wielkiego dnia warto rozpocząć najpóźniej na ok. 12 miesięcy przed zaplanowaną datą ślubu. Na początku zastanówcie się nad dniem waszej ceremonii. Ustaliliście już konkretny termin? Jeśli nie, to może wpadnie wam do głowy jakiś niebanalny pomysł? Rocznica pierwszego spotkania, ten pamiętny dzień upalnego lata? Inspiracji jest bez liku, jednak miejcie na uwadze dni świąteczne i okres urlopowy. Skonsultujcie swoje pomysły wspólnie z rodziną i przyjaciółmi, by mieć pewność, że będzie to czas spędzony w gronie najbliższych.
- ustalcie wstępną datę ślubu
- zarezerwujcie miejsce ślubu
- określcie budżet
- zorganizujcie spotkanie z rodzicami
Jak przygotować wesele krok po kroku? O tych rzeczach często się zapomina!
2. Budżet: Ile macie oszczędności?
Chcecie uniknąć przykrych niespodzianek? Planowanie wesela rozpocznijcie od ustalenia budżetu. Jego wysokość zależy wyłącznie od oczekiwań przyszłej młodej pary. Jeśli chcecie zachować kontrolę nad wydatkami, planujcie każdą pozycję budżetu oddzielnie. A jak to wygląda w praktyce? Zrób dokładną listę wydatków i rzeczy, które pojawią się na wesele, zadbaj o każdy szczegół.
Aby mieć wszystkie dokumenty w jednym miejscu i pod ręką, warto założyć organizer i dołączyć do niego niewielki terminarz.
Jak przygotować wesele krok po kroku? O tych rzeczach często się zapomina!
3. Miejsce wesela – pamiętaj o kilku ważnych sprawach!
Jeśli będzie to miejsce chętnie wybierane przez przyszłych małżonków, pamiętajcie o tym, by jak najszybciej dokonać rezerwacji. Należą do nich m.in. zabytkowe dworki, pałace i zamki, dlatego decydując się na tego typu lokalizację, trzeba liczyć się z tym, że może brakować w niej wolnych terminów nawet z rocznym wyprzedzeniem. A jeśli miejsce odgrywa dla was ważną rolę, weźcie je pod uwagę już podczas ustalania daty ślubu.
Ślub, wesele
4. Lista gości – bez tego ani rusz!
Przy wyborze sali weselnej liczba gości gra pierwsze skrzypce. Jednak nie mniej ważna jest również wystarczająca ilość miejsca np. na stół na prezenty, kącik dla maluchów czy szwedzki stół. No i oczywiście parkiet na taneczne wygibasy! Przyjmuje się, że na jednego gościa trzeba przeznaczyć około 1m². Po takim wstępnym obliczeniu powierzchni dla gości dodajcie do niej zaplanowane miejsce na bufet lub inne. Wybierając miejsce na wesele, weźcie pod uwagę ewentualne załamanie pogodowe i przy planowaniu atrakcji na świeżym powietrzu zawsze miejcie w zanadrzu plan B.
Suwałki. Wesele zorganizowane pomimo obostrzeń
5. Sprawdźcie oferty poszczególnych firm usługowych
Usługi cateringowe:
Ułóżcie menu, biorąc pod uwagę alergeny i preferencje gości, umówcie się na degustację.
Usługi fotograficzne:
Zastanówcie się, czy będzie to jednorazowa sesja fotograficzna po ceremonii ślubnej, czy fotograf ślubny ma być obecny od przygotowań do końca trwania wesela.
Dekoracja kwiatowa:
Wybierzcie ozdoby kwiatowe do kościoła lub urzędu stanu cywilnego, kosze dla dziewczynek sypiących kwiaty, dekorację samochodu weselnego, bukiet dla panny młodej, dekorację kwiatową sali weselnej, ozdoby kwiatowe na stoły.
Program muzyczny:
Wybierzcie DJa/muzyka/zespół/wokalistę lub poszukajcie innych rozwiązań.
Tort i wyroby cukiernicze:
Omówcie preferencje dotyczące tortu weselnego, umówcie się na degustację.
Usługi transportowe:
Zastanówcie się nad możliwościami przewozu gości weselnych z kościoła lub urzędu stanu cywilnego do lokalu / domu weselnego, zorganizujcie transport dla młodej pary (samochód weselny, dorożka itd.).
Noclegi:
Popytajcie o możliwości zakwaterowania dla gości weselnych, dokonajcie rezerwacji, zorganizujcie nocleg dla młodej pary.
Pozostałe usługi:
W zależności od osobistych preferencji: wodzirej, kapela góralska, dmuchany zamek do skakania itd.
Zaproszenia na ślub: co napisać na ślubnym zaproszeniu? Modne, gotowe teksty dla młodej pary!
6. Nie zapomnijcie zaprosić swoich gości :)
Koniecznie zamówcie zaproszenia. Jeżeli decydujecie się na dodatkowe atrakcje typu fontanna z czekolady, fotobudka, upominki dla gości – warto już je zarezerwować. Pamiętaj! Podarunki można wykonać samodzielnie. Ostatnio popularne są domowe przetwory w małych słoiczkach czy nalewki w uroczych buteleczkach.
Na 6 miesięcy przed tym pięknym dniem możecie również wybrać i zamówić obrączki oraz zacząć szukać garnituru i dodatków dla pana młodego.
Torty na rocznicę ślubu
7. Dekoracja ślubna
Dekoracja ślubna powinna być podporządkowana określonemu motywowi przewodniemu i pasującej do niego palecie kolorów. O tym, jakie elementy będą zdobić wasze ślubne wnętrza, zadecyduje wyłącznie wasza wyobraźnia i osobiste upodobania. Nie macie pomysłu? W Internecie można znaleźć całe mnóstwo inspiracji aranżacji ślubnych, od dekoracji kwiatowych poprzez karty dań aż do upominków dla gości. Pamiętajcie o tym, by na przygotowanie i wydrukowanie winietek na stół weselny stół, kart dań czy programów uroczystości przeznaczyć odpowiednio dużo czasu. Przed oddaniem ich do druku warto poprosić zaufaną osobę o ponowne przeczytanie i ewentualne poprawki. Weselną księgę gości możecie kupić lub wykonać samodzielnie, odpowiednio dobierając kolory i dodatki do waszego motywu. A jeśli ten pomysł do was nie przemawia, możecie poprosić kogoś, np. portrecistę, by zatroszczył się o uwiecznienie waszych weselnych gości.
Kilka dni przed ceremonią ustalcie ostateczny plan usadzenia gości weselnych.
Mniej ślubów cywilnych w Warszawie. Małżeństwo już nas nie interesuje?
8. Odpoczynek przed ślubem też warto zaplanować :)
Wasz wielki dzień nadchodzi równie wielkimi krokami, a napięcie rośnie. Wybierzcie dowolny dzień i pozwólcie sobie na odrobinę wytchnienia!