Tyle pieniędzy Caritas Polska przeznaczyła Ukraińcom
- Polacy zawsze pomagali przy okazji różnych zbiórek, jednak przez to, że Ukraina jest tak blisko, tym razem pomoc była rekordowa, największa w historii - powiedział dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.
Ostatni rok był bardzo ciężki dla Caritas Polska. Jak wspomniał dyrektor, pomoc była rekordowa. Fundacja przeznaczyła Ukrainie aż 150 mln zł - nie licząc wsparcia rzeczowego oraz kierowanego do Caritasów diecezjalnych. Dzięki temu udało się pomóc 2 mln uchodźców. Łączna wartość wsparcia dla Ukrainy i uchodźców wyniosła 597 mln zł - czytamy w PAP.
Ks. Iżycki podkreślił, że są to ogromne kwoty. "To, co się wydarzyło po 24 lutego w polskim społeczeństwie, to ogromna przemiana" - ocenił. Przyznał, że Polacy są z natury hojni i zawsze pomagali przy okazji różnych zbiórek organizowanych przez Caritas. "Jednak przez to, że Ukraina jest tak blisko, to są nasi sąsiedzi, ta pomoc była rekordowa, największa w historii. To wynik nie do pobicia przez dłuższy czas" - zastrzegł.
Wyjaśnił, że środki płynęły od "ludzi dobrej woli" z Polski, ale też z całej Europy, od Caritasów w innych krajach. "Dziś płyną dalej. Oczywiście, ta pomoc jest obecnie mniejsza, bo taka jest kolej rzeczy, że ludzie z miesiąca na miesiąc myślą o czymś innym, ale my wciąż przypominamy, że ta pomoc jest potrzebna, że nadal trzeba pomagać uchodźcom, którzy są w Polsce, zwłaszcza seniorom i osobom niepełnosprawnym" - mówił.
Dodał, że pomoc jest również potrzebna na Ukrainie. Przypomniał programy Caritasu takie jak program "Rodzina Rodzinie", w ramach którego pomoc finansową otrzymują najbiedniejsze ukraińskie rodziny. "Od marca rozpoczniemy ten program także w diecezji charkowsko-zaporoskiej" - poinformował.
To nie koniec pomocy Caritas Polska
Zastępca dyrektora Caritasu Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska poinformowała, że Caritas planuje kontynuację wsparcia dla Ukrainy. Zastrzegła, że w ramach programu "Rodzina Rodzinie" Caritas będzie wspierał osoby najbardziej potrzebujące, starsze i chore, które obecnie żyją w ciężkich warunkach, w gruzach swoich domów, bez prądu i ogrzewania. "Będziemy kontynuować też akcję +Paczka dla Ukrainy+" - zapewniła w PAP.
Zastrzegła, że Caritas będzie również kontynuować wsparcie dla dzieci z Ukrainy, które przyjeżdżają do Polski na tzw. pobyty wytchnieniowe. "To są dzieci z terenów bombardowanych, które przyjeżdżają tutaj ze swoimi opiekunami na dwa tygodnie do naszych ośrodków i odpoczywają w cieple i w spokoju, bawiąc się, zwiedzając, mając różnego rodzaju warsztaty" - mówiła.
Podkreśliła, że Caritas rozwija również pomoc psychologiczną, w ramach której 2 tys. dzieci uzyska dostęp do terapii i warsztatów z cyklu "Ratownicy Marzeń". "Tych działań na pewno będzie więcej, będziemy reagować na sytuację. Musimy być zawsze gotowi na to, że z jakiegoś powodu będzie większy napływ uchodźców na granicy" - wyjaśniła Jarosz-Jarszewska w rozmowie z PAP.