Spis treści
- Firma w Czechach – kalkulator, rejestracja, dokumenty, zasady
- Założenie firmy w Czechach. Od czego zacząć?
- Jak założyć firmę w Czechach?
- Firma w Czechach - gdzie złożyć dokumenty?
- Ile kosztuje firma w Czechach? [KALULATOR]
Firma w Czechach – kalkulator, rejestracja, dokumenty, zasady
Nowy Ład, który zgodnie z zapowiedziami rządu ma wejść w życie w 2022 roku, mocno wpłynie na życie i działalność polskich przedsiębiorców. Niestety – na gorsze, jeśli chodzi o finanse i koszty prowadzenia własnej firmy. Już teraz opłaty z tym związane są spore. Pomimo faktu, że własny biznes daje poczucie wolności i niezależności, to warto mieć na niego solidny pomysł, a zanim przyjdą realne zarobki, trzeba sporo zarobić na opłaty.
Czy jest sposób na to, by założyć działalność gospodarczą bez ponoszenia wysokich opłat? Okazuje się, rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców jest firma w Czechach. Co warto wiedzieć o tym pomyśle? Jak założyć firmę w Czechach i co dokładnie jest do tego wymagane?
Zobacz: Nowe dotacje dla firm. Nie trzeba ich zwracać, ale pod jednym warunkiem
Założenie firmy w Czechach. Od czego zacząć?
Po pierwsze, założenie firmy w Czechach wymaga od Ciebie jednej kluczowej decyzji. Jeszcze przed załatwianiem pierwszych formalności musisz określić, czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka.
Najpopularniejszym, najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest pierwsze rozwiązanie. Jeśli je wybierzesz, zdecyduj czy Twoja firma w Czechach ma być spółką:
- jawną,
- z ograniczoną odpowiedzialnością,
- komandytową,
- akcyjną.
Pamiętaj, że niezależnie od rodzaju spółka w Czechach musi być wpisana do Rejestru Handlowego. Powinny być także do niej wpisane wszystkie osoby, których przychody z prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu dwóch lat przekroczyły limit 120 milionów czeskich koron (ok. 21 397 500 zł).
Jak założyć firmę w Czechach?
W zależności od tego, czy zdecydujesz się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, czy Twoja firma w Czechach będzie miała charakter spółki, będziesz musiał dopełnić innych formalności.
Przyjrzyjmy się teraz, czego potrzebujesz w każdym z obu przypadków.
Jednoosobowa działalność gospodarcza w Czechach [DOKUMENTY]
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Czechach jest proste i można to zrobić samodzielnie. Potrzebne Ci będą do tego:
- dowód osobisty,
- zgłoszenie rejestracyjne,
- zaświadczenie z KRK o niekaralności,
- zaświadczenie o tytule własności lub prawie do użytkowania lokalu, w którym będziesz prowadził firmę,
- potwierdzenie uiszczenia opłaty administracyjnej.
Spółka w Czechach – jak założyć?
Jeśli chcesz założyć spółkę w Czechach, procedura będzie nieco bardziej skomplikowana. Musisz bowiem najpierw udać się do notariusza i spisać akt notarialny. Ponadto potrzebne Ci będą takie dokumenty jak:
- wypis z księgi wieczystej,
- dokumenty poświadczające wykształcenie i praktykę zawodową (w przypadku działalności rzemieślniczej),
- kopia dowodu osobistego,
- wyciąg z KRK o niekaralności,
- kopia dowodu osobistego wspólnika lub wypis z KRS.
Firma w Czechach - gdzie złożyć dokumenty?
Aby zarejestrować działalność, możesz zdecydować się na:
- wysłanie dokumentów mailowo lub listem,
- wizytę w Czech POINT,
- udanie się do Urzędu ds. Działalności Gospodarczej.
Ile kosztuje firma w Czechach? [KALULATOR]
Pozostaje jeszcze pytanie – ile kosztuje firma w Czechach, czyli o ile taniej będzie się za nią płacić w porównaniu do firmy w Polsce. Warto wiedzieć, że w kraju naszych południowych sąsiadów obowiązują znacznie prostsze i bardziej przejrzyste procedury. Oferuje on atrakcyjne opcje nie tylko dla przedsiębiorców, ale i ulgi dla studentów do 25. roku życia. Najważniejsze różnice dotyczą:
- Stawek PIT – W Czechach są to 15 proc. dla pierwszego progu podatkowego i 22 proc. dla kolejnego (W Polsce kolejno: 17 i 32 proc.);
- Ulg – na prywatne fundusze emerytalne, szkolenia, egzaminy, podatkowej na podatnika, na małżonka bez dochodu oraz dla studentów do 25. roku życia.
Czy firma w Czechach nie ma wad? Oczywiście, że nie. Większość przedsiębiorców zalicza do nich: wysoki kapitał zakładowy dla spółek, wysokie koszty ubezpieczeń społecznych w przypadku dużego dochodu oraz konieczność przedstawienia zaświadczenia o niekaralności (w Polsce nie obowiązuje).