Czy Polsce grozi epidemia Pryszczycy?
17 kwietnia 2025 roku odbyła się konferencja prasowa, której głównym tematem była Pryszczyca. Przypomnijmy, że 27 marca 2025 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał rozporządzenie w sprawie zakazu wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwierząt, produktów i przedmiotów które mogą przenosić pryszczycę
Pryszczycy w Polsce nie ma.(...) Właściwie od dwóch tygodni nie ma też jej ognisk na Słowacji i na Węgrzech - oświadczył Siekierski. Ocenił, że jest więc szansa, iż choroba nie przedostanie się na obszar Polski.
Minister podkreślił, że zrobiono "wszystko", jeśli chodzi o kontrolę granic i przekazywanie informacji rolnikom. - Sytuacja jest opanowana dzięki bliskiemu współdziałaniu z policją, strażą pożarną, Strażą Graniczną, ITD, służbami celno-skarbowymi - zaznaczył.
Jak dodał Siekierski, szeroka współpraca wzmogła czujność, jeśli chodzi o przewóz przez granicę zwierząt i towarów, mogących być nośnikami pryszczycy. Minister zaznaczył, że ograniczony został przewóz zwierząt przez tzw. drobne przejścia - odbywa się on tylko przez 7 wyznaczonych przejść na granicy południowej.
Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak przypomniał, że ostatnie ognisko pryszczycy na Słowacji stwierdzono 4 kwietnia, co daje nadzieję, że choroba tam wygasa. Jednocześnie zaznaczył, że Polska podjęła działania zapobiegające przedostaniu się wirusa już w styczniu, po ujawnieniu tej choroby u stada bawołów w Niemczech.
Czym jest Pryszczyca?
Pryszczyca to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zwierząt, dotykająca głównie parzystokopytne, zarówno udomowione, jak i dzikie.
Choroba wywołuje charakterystyczne pęcherze w jamie ustnej i na kończynach, co prowadzi do poważnych objawów takich jak obfite ślinienie, gorączka, spadek apetytu, kulawizna, a także zmniejszenie mleczności u zwierząt mlecznych. U młodszych zwierząt, takich jak prosięta czy jagnięta, może dochodzić do nagłej śmierci, często bez wyraźnych objawów.
Pryszczyca przenosi się głównie poprzez bezpośredni kontakt między zwierzętami, ale także przez pasze, ściółkę, sprzęt, pojazdy oraz ludzi, którzy mieli kontakt z zakażonymi osobnikami. Istnieje także możliwość przenoszenia wirusa drogą kropelkową. Z tego powodu przestrzeganie zasad bioasekuracji jest kluczowe w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby.
Źródło: Gov.pl
Polecany artykuł:
