Spis treści
- Epidemia cholery w Mariupolu?
- Brakuje jedzenia, wody i lekarstw
- 100 tys. osób czeka na pomoc
- Cholera w Mariupolu: WHO alarmuje
- Cholera: Co to za choroba? [PRZYCZYNA]
- Jakie są objawy cholery?
- Cholera: Jak leczyć?
Epidemia cholery w Mariupolu?
Mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział w środę, że organizacje międzynarodowe powinny zjednoczyć się, by zapobiec wybuchowi epidemii w mieście i pogłębieniu się w Mariupolu kryzysu humanitarnego.
Czytaj także: Putin nie panuje nad swoim ciałem? Nagrano jego kolejne dziwne zachowanie!
Bojczenko zaapelował o wywiezienie z miasta pozostających tam mieszkańców. "Trzeba spróbować stworzyć misje ONZ, Czerwonego Krzyża, całego cywilizowanego świata i pracować nad tym, aby mieszkańcy mieli możliwość wyjazdu na terytorium, które jest pod kontrolą naszego państwa - powiedział Bojczenko.
Brakuje jedzenia, wody i lekarstw
Na briefingu dla prasy mer przekazał, że sytuacja w Mariupolu jest trudna. Brakuje jedzenia, wody i lekarstw. Praktycznie nie ma elektryczności, a w miejscach, gdzie Rosjanie próbują podłączyć prąd, wybuchają pożary.
Jako krytyczną mer określił sytuację z dostarczaniem wody i stan wodociągów. Zniszczenia instalacji były masowe i teraz miastu mogą grozić epidemie, np. cholery - powiedział Bojczenko.
Czytaj także: Rosyjskie myśliwce nad Bałtykiem! Jakie są plany Putina?
100 tys. osób czeka na pomoc
Jego zdaniem jedynym wyjściem jest masowa ewakuacja tych mieszkańców, którzy są jeszcze w Mariupolu. Ich liczbę oszacował na około 100 tys. ludzi.
Cholera w Mariupolu: WHO alarmuje
Światowa Organizacja Zdrowia już zapowiedziała, że przygotowuje się na potencjalną epidemię cholery w Mariupolu, ale także w innych ukraińskich regionach, gdzie wiele instalacji komunalnych zostało uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków.
Czytaj także: EPIDEMIA CHOLERY w Mariupolu?! WHO przygotowuje się na najgorsze
- Wiele rur jest uszkodzonych, otrzymujemy informacje od naszych współpracowników, organizacji pozarządowych, które pracują dzień i noc, że na ulicach jest bagno, ścieki i woda pitna są zmieszane – powiedziała szefowa WHO na Ukrainie Dorit Nitzan.
Nitzan zapewniła, że przygotowywane są już zestawy medyczne przeciw cholerze, a w bazie operacyjnej WHO pod Dnieprem rozpoczęła się już produkcja szczepionek przeciwko cholerze.
Cholera: Co to za choroba? [PRZYCZYNA]
Cholera to choroba zakaźna, wywoływana przez gram-ujemne bakterie - przecinkowce cholery. Do tej pory występowała najczęściej w Afryce, południowej Azji i w Ameryce Łacińskiej. Teraz zagrożona jest także Europa Wschodnia.
- Człowiek chory lub nosicie wydala przecinkowce cholery wraz z kałem - który trafia do ścieków lub na miejsca, na które usuwane są ludzkie odchody. Od ścieków może ulec zakażeniu woda używana do picia, mycia i potrzeb gospodarczych, np. w rzekach, studniach, przybrzeżnych wodach jezior, mórz itp. - w wodzie przecinkowce cholery mogą się utrzymywać długo - nawet tygodniami.
Do zakażenia dochodzi na drodze pokarmowej - głównie przez skażoną ludzkimi odchodami wodę. Do zakażenia może dojść także przez żywność - przede wszystkim owoce morza, a także owoce czy jarzyny. Rzadziej dochodzi do zakażenia przez styczność z chorą osobą i jej otoczeniem, kiedy przecinkowce przenoszone są przez zanieczyszczone ręce. Okres wylęgania cholery trwa do 5 dni - informuje Poradnik Zdrowie.
Jakie są objawy cholery?
Objawy cholery występują nagle i są bardzo intensywne. To m.in.:
- wodnista biegunka o charakterystycznym białawym zabarwieniu
- wymioty bez nudności,
- zmarszczenie skóry (jak skóra rąk po myciu naczyń),
- zmiana głosu,
- zapadnięcie oczu i wyostrzenie rysów twarzy.
- Mogą też wystąpić zakażenia bezobjawowe. W skrajnie poważnych przypadkach dojść może do śpiączki. Brak pomocy medycznej często (około 50 procent przypadków) prowadzi do zgonu. W tzw. postaci suchej, na skutek porażenia toksycznego czynności jelit, płyn zbiera się w świetle jelit, nie ma biegunki, a chory umiera wkrótce po zachorowaniu - podkreśla Poradnik Zdrowie.
Cholera: Jak leczyć?
Chorzy na cholerę powinni być poddani kwarantannie. W Mariupolu może jednak nie być takiej możliwości. U pacjentów stosuje się leczenie objawowe opierające się m.in. na podaniu antybiotyków i elektrolitów. Dostępna jest także doustna szczepionkana cholerę. Wiadomo już, że szczepionkę zapewni WHO. Nie wiadomo jednak, czy uda się ją dostarczyć ewentualnym zakażonym.