"Ślub w ciągu doby": czym jest?
"Ślub w ciągu doby" można wziąć u naszych wschodnich sąsiadów - na Ukrainie od 2016 roku. Ta forma cieszy się coraz większą popularnością. Jak podaje PAP, usługa "Ślub w ciągu doby" umożliwia pobranie się w wybranym przez parę miejscu i w przyspieszony sposób. W zwykłym trybie od złożenia dokumentów do ceremonii czeka się co najmniej 30 dni. Taka forma zawarcia związku małżeńskiego skierowana była głównie do uczestników operacji antyterrorystycznej w Donbasie i osób wewnętrznie przemieszczonych.
"Ślub w ciągu doby": coraz popularniejszy wśród obcokrajowców
"Ślub w ciągu doby" coraz częściej zawierają obcokrajowcy. W ubiegłym roku takich osób było 7,6 tys. Najwięcej z Rosji - 1084, z Polski - 504 oraz Niemiec - 474. Wystarczy zapisać się przez telefon, a dzień przed uroczystością przynieść odpowiednie dokumenty. W przypadku cudzoziemców czas ten jest dłuższy - potrzeba kilku dni, by dokumenty mogła przeanalizować państwowa służba migracyjna, która sprawdza np., czy obcokrajowiec przebywa na Ukrainie legalnie.
Ministerstwo sprawiedliwości Ukrainy poinformowało PAP, że obecnie usługa działa w 75 miastach. Od uruchomienia projektu do 2020 roku pobrało się w jego ramach ok. 112,5 tys. par, w tym ponad 34 tys. par mieszanych (tj. obywatelki lub obywatela Ukrainy z obcokrajowcem).