Poradniki są dostępne na stronie internetowej Szkoły Edukacji https://szkolaedukacji.pl/.
"Przez ostatni tydzień dydaktycy Szkoły Edukacji we współpracy z ukraińskimi nauczycielami intensywnie pracowali nad przygotowaniem poradników przedmiotowych dla nauczycieli przyjmujących ukraińskie dzieci w swoich klasach. Na naszej stronie publikujemy poradniki z zakresu: języka ojczystego, matematyki, historii, biologii z przyrodą, pracy wychowawczej" - informuje Szkoła Edukacji na swoim profilu na Facebooku.
"Znajdziecie w nich: analizę podstawy programowej danego przedmiotu w Ukrainie, kluczowe różnice między nauczaniem przedmiotu w Ukrainie i w Polsce, przykładowe zadania dla uczniów niemówiących po polsku lub znających podstawy naszego języka, przykładowe zadania i działania integracyjne, materiały dydaktyczne, wskazówki dla zespołów przedmiotowych. Mamy nadzieję, że nasze poradniki ułatwią Wam i Waszym uczniom pracę w tym trudnym okresie" - informują eksperci.
Na stronie internetowej Szkoły Edukacji dostępne są także nagrania webinarów dla nauczycieli: "Jak przygotować się do przyjęcia ukraińskich dzieci w klasie?" i "Jak uczyć o polsko-ukraińskiej historii i nie dać się podzielić?".
Szkoła Edukacji to wspólne przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi studia podyplomowe dla przyszłych, początkujących i doświadczonych nauczycieli języka polskiego, matematyki, historii i WOS oraz biologii. Powstała w 2015 r.
W poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podał, że po inwazji rosyjskiej na Ukrainę do polskich szkół trafiło 30 tys. ukraińskich dzieci. W środę rano Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego odprawiono na kierunku wjazdowym do Polski prawie 1,9 mln osób uciekających z Ukrainy.