Egzamin ósmoklasisty wystartuje już o godzinie 9.00 we wtorek 24 maja. Uczniowie będą mieli 120 minut na rozwiązanie zadań i stworzenie pracy pisemnej. Od tego roku szkolnego ósmoklasiści mieli zdawać także egzamin z kolejnego, wybranego przez siebie przedmiotu. Z powodu pandemii zrezygnowano jednak z pomysłu, ale kolejne roczniki już przygotowują się do dodatkowego egzaminu. Zanim zasiądziecie przed testem warto przypomnieć sobie nieco o czym były Zemsta, Reduta Ordona, Quo vadis i Balladyna. To te lektury dziś mogą pojawić się na egzaminie
Balladyna, Zemsta, Reduta Ordona - streszczenie na rozprawkę
W sieci znajdziecie kilka bardzo dobrych streszczeń, które pomogą Wam szybko przypomnieć sobie o czym były niektóre z lektur. Warto szczególnie zwrócić uwagę na motywy miłości i nienawiści w Balladynie. W przypadku Zemsty przypomnijcie sobie wszystkich znanych Wam bohaterów! Ich niezwykłe charaktery, jak i sam konflikt również mogą pojawić się na egzaminie. O czym jest Reduta Ordona? Reduta Ordona Adama Mickiewicza opowiada o wydarzeniach z powstania listopadowego rozgrywających się w Warszawie w czasie obrony fortu na Woli.
Rozprawka - jak napisać?
Pamiętaj, że rozprawka składa się z trzech ważnych części. Są to:
- Wstęp – krótko zarysujmy temat i postawmy tezę lub hipotezę.
- Rozwinięcie – Wykorzystajmy nasze informacje z lektury, by udowodnić nasze założenie
- Zakończenie – w jednym lub dwóch zdaniach zawrzyjmy podsumowanie.
W rozprawce możemy posługiwać się cytatami, pamiętajcie by pisać na temat i odwoływać się do lektury, jak również wiedzy ogólnej lub innych znanych nam utworów literackich! Najczęstsze błędy, które pojawiają się podczas pisania rozprawki to mylenie przykładu z argumentem, złe postawienie tezy i pisanie w podsumowaniu jedynie tego, co było powiedziane już wcześniej! Przykładowe rozprawki możecie też zobaczyć na stronie CKE.