Król Karol III kilka dni temu został oficjalnie proklamowany królem Wielkiej Brytanii. Ceremonię na forum Rady Akcesyjnej śledziło mnóstwo osób na całym świecie. Dzięki telewizyjnej transmisji widzowie mogli dowiedzieć się, jak wyglądają niezbędne procedury. Te ostatnie wykorzystywane były 70 lat temu, podczas wstępowania na tron Elżbiety II.
Uwagę mediów zwróciło dość nietypowe zachowanie Karola podczas aktu proklamacji. Król zasiadając do stołu, aby złożyć ważny podpis, nie odsunął samodzielnie zalegających na biurku przedmiotów, tylko wymusił na służbie, aby to oni posprzątali zbędne rzeczy. Kamery zarejestrowały dość osobliwe zachowanie nowego króla Wielkiej Brytanii. Z kolei na nagraniu widać też dość wymowną reakcję żony Karola- Kamili.
Internauci żywo zareagowali na dziwny gest króla Karola III. Nagranie pojawiło się m.in. na parodystycznym profilu na Twitterze, gdzie zyskało w ciągu doby ponad 300 tys. polubień. "Służący musi oczyścić dla mnie biurko. Nie można oczekiwać, że będę przesuwał przedmioty" - brzmi treść podpisu pod nagraniem.
Warto dodać, że 11 września w stolicach państw królestwa – Szkocji, Walii i Irlandii Północnej odczytany został akt proklamacji. W Edynburgu proklamacja została odczytana dwa razy: na Mercat Cross przed katedrą, gdzie w poniedziałek 12 września na 24 godziny zostanie złożona trumna z ciałem Królowej Elżbiety oraz na zamku.
Z kolei w Cardiff i Belfaście Karol został proklamowany królem po jednym razie. Miało to miejsce na tamtejszych zamkach. Po odczytaniu tekstu, oddane został saluty armatnie, a także odśpiewano hymn państwowy ze zmodyfikowanymi słowami - "Boże, chroń króla" zamiast jak było przez ostatnie 70 lat, "Boże, chroń królową".
Warto też podkreślić, że korona brytyjska jest dziedziczna. Po śmierci aktualnego monarchy, w tym przypadku królowej Elżbiety II, przechodzi na najstarszego potomka. Dotychczasowy książę Walii, razem z tytułem króla Zjednoczonego Królestwa staje się głową Kościoła Anglii. Natomiast kolejnym etapem wstąpienia na tron jest koronacja. Następuje ona koło roku po objęciu tronu.
Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek, 8 września w wieku 96 lat. Była najdłużej panującym monarchą w Wielkiej Brytanii, natomiast wraz ze śmiercią króla Tajlandii, stała się najdłuższej panującym władcą na świecie.