Jeśli wstąpiłeś/aś w związek małżeński, z pewnością już wiesz, co oznacza posiadać teściową. Jeśli nie, ale zamierzasz – wkrótce się przekonasz. Dzień Teściowej ustanowiono w dwóch europejskich krajach – Polsce oraz Francji. Co roku przypada 5 marca. Dzień Teściowej powstał, aby wyrazić szacunek i wdzięczność synowej lub zięcia wobec mamy partnera za jej obecność, zainteresowanie czy pomoc w wychowaniu dzieci, a także pomoc w utrzymaniu wspólnego gospodarstwa domowego czy rozwiązywaniu problemów. Patrząc na stereotypy, taka wdzięczność może budzić mieszane uczucia, ponieważ teściowe w naszej kulturze mają raczej negatywny obraz. Nie dziwne zatem, że tak, jak na ich temat powstało wiele żartów i dowcipów, tak też w internecie od długiego czasu hulają memy o teściowych. Nie oznacza to oczywiście, że relacja pomiędzy zięciem a teściową czy teściową a synową nie może być dobra. Wszystko zależy od tego, jak podchodzą do niej obie strony. Z psychologicznego punktu widzenia często powodem tego, że teściowa bywa „problematyczna”, jest zazdrość o dziecko, które opuściło rodzinne gniazdo, by wić swoje własne z kimś innym.
ZOBACZ TEŻ: Morsowanie: MEMY 2021. Zobacz najlepsze obrazki i memy o morsowaniu! [ZDJĘCIA]
Dzień Teściowej 2021: MEMY - najlepsze obrazki, żarty, dowcipy, demotywatory
Dzień Teściowej 5 marca może być również dobrym momentem, by przypomnieć sobie najlepsze, żarty, dowcipy i stereotypy. Przejrzyj najlepsze memy o teściowych i przekonaj się, w jakim stopniu pokrywają się z prawdą! Kliknij zdjęcie poniżej, by przejść do galerii.
Skąd się wzięła "teściowa"?
Jaka jest etymologia słów: teściowa oraz teść? Jak tłumaczy Mirosław Bańko z Poradni Językowej, słowo to jest prasłowiańskie.
- Według Brücknera dawniej miało formę cieść, w dopełniaczu ćcia, co w wymowie brzmiało tścia i dało początek formie teść. Teściowa zaś zwała się dawniej ćcia - wyjasnia Bańko.
Współcześnie teściowa to matka żony (współcześnie także matka męża, pierwotnie świekra) lub męża, nazwa relacji rodzinnej w stosunku do zięcia lub synowej.