Z roku na rok Dzień Mężczyzn świętuje coraz więcej osób. Większość z nas dzień, w którym to panie obdarowują panów może kojarzyć z Dniem Chłopaka – 30 września. Nic bardziej mylnego: mężczyźni mają swoje święto w marcu. Dokładnie dwa dni po Dniu Kobiet, bo 10 marca świętują panowie.
Dzień Mężczyzn historia i inne daty w Polsce
10 marca - ta data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia w polskim Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty, rzymskich legionistów, którzy zostali skazani na śmierć za odmowę wyrzeczenia się chrześcijaństwa.
Panowie mają okazję do świętowania także w inne dni. Niektórzy mogli słyszeć o podobnym dniu, które przypada na 4 kwietnia. Nie jest to jednak oficjalna i rozpowszechniona data. Niegdyś, w tym dniu organizowano różne imprezy dla panów, ale świętowanie w kwietniu nie wpisało się na stałe w nasz kalendarz.
Międzynarodowy Dzień Mężczyzn
Międzynarodowy Dzień Mężczyzn to stosunkowe młode święto. Tradycja została zapoczątkowana w Trynidadzie i Tobago 19 listopada 1999 roku.
Ten dzień poświęcony jest zwracaniu uwagi na problemy występujących u mężczyzn zaburzeń psychicznych, toksycznej męskości oraz rosnącej liczbie samobójstw. Święto zostało ustanowione po to, by promować zdrowe wzorce męskości.
Aktualnie obchodzone jest w kilkudziesięciu krajach na świecie, m.in. w: Chinach, Holandii, Irlandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, we Włoszech, Mołdawii, Malcie, a także w Ghanie, RPA i oczywiście w Trydnidadzie i Tobago.
Niektóre państwa obchodzą Dzień Mężczyzn w jeszcze innym terminie. Panowie w Brazylii świętują 15 lipca, Norwegowie9 września, a 23 lutego na Białorusi i w Rosji.