Przemysław Czarnek chwilę temu zapowiedział kilka zmian, które mogłyby obowiązywać w nadchodzącym roku szkolnym 2022/2023. Teraz powstał projekt rozporządzenia w sprawie podstawy programowej kształcenia dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia. Ten zakłada między innymi rozszerzenie jednego z przedmiotów w szkołach ponadpodstawowych. Ma nim być edukacja dla bezpieczeństwa. I choć ta jedna zmiana to już całkiem sporo, to minister Czarnek chce jeszcze zmniejszyć tygodniową liczbę godzin nauki języka niemieckiego. Szczegóły poniżej.
Zmiany w szkołach od 1 września. Spore zmiany w przedmiocie EDB
W kwestii rozszerzenia podstawy programowej przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa chodzi między innymi o dodatnie treści związanych z obronnością naszego państwa. Od nowego roku szkolnego nieco starsi uczniowie uczyliby się strzelectwa, a dokładnie: zasad składania i rozkładania broni, oraz nauki strzelania z broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych, czy laserowych. Dodatkowo, według projektu, rozszerzona została by także nauka pierwszej pomocy. Minister zaproponował uzupełnienie tego działu o znajomość pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej.
- Wzrastające zagrożenie bezpieczeństwa państwa wymaga uzupełniania celów kształcenia i treści nauczania – możemy przeczytać w uzasadnieniu.
Szkoły, które nie mają dostępu do strzelnic dostałyby nieco więcej czasu. W takich przypadkach zmiany weszłyby w życie dopiero od roku szkolnego 2024/2025. A w międzyczasie miałyby spełniać kryteria w miarę swoich możliwości.
Zmiany w szkołach od 1 września. Mniej godzin języka niemieckiego
Projekt zakłada także zmiany nauczania języka niemiecko jako języka mniejszości narodowej, w szkołach ponadpodstawowych. Zgodnie z zapisami od 1 września liczba godzin tego języka w tygodniu zmalałaby z trzech do jednej.
Polecany artykuł: