W Afganistanie prawa kobiet od zawsze były przestrzegane w bardzo nikłym stopniu, a sytuacja kobiet należy do jednych z najgorszych na świecie. Po roku 2001, kiedy do kraju wkroczyli Amerykanie i obalili rząd talibów, nastąpiła w tym względzie niewielka poprawa. W sierpniu 2021 r. uzbrojeni talibowie władzę przejęli ponownie, i jak już zauważyła Organizacja Narodów Zjednoczonych - łamanie praw kobiet jest na porządku dziennym.
"Wykluczenie to jest jeszcze poważniejsze w przypadku kobiet z etnicznych, religijnych lub językowych mniejszości jak Hazarowie, Tadżycy czy Hindusi" - dodali przedstawiciele ONZ. Szereg nałożonych na kobiety ograniczeń "wpłynął na ich możliwości zatrudnienia, co pogłębiło dotykającą Afganki biedę" - zaznaczyli eksperci.
W oświadczeniu zwrócono szczególną uwagę na odmowę dziewczętom dostępu do edukacji.
"Zdecydowana większość żeńskich szkół ponadpodstawowych pozostaje zamknięta, dziewczętom odmawia się dostępu do edukacji wyłącznie z powodu ich płci" - podano.
Polecany artykuł:
W Afganistanie kobiety w każdym wieku mogą się stać ofiarami handlu ludźmi, być zmuszone do pracy lub małżeństwa - poinformowała telewizja Al-Dżazira.
W grudniu wprowadzono zakaz podróżowania kobiet bez asysty bliskich męskich krewnych na odcinku dłuższym niż 72 km. Firmom transportowym i prywatnym przewoźnikom grożą kary za złamanie zakazu. Taksówkarzom zabroniono również przewożenia kobiet bez hidżabów.
Od przejęcia władzy w kraju przez Taliban rozwiązano specjalne sądy i urzędy prokuratorskie mające zajmować się przypadkami przemocy wobec kobiet. Zamknięto Ministerstwo Spraw Kobiet, w miejsce którego powołano działające za czasów rządów talibów w latach 90. Ministerstwo Promocji Cnoty. Budynki Niezależnej Komisji Praw Człowieka oraz placówek zapewniających ochronę pokrzywdzonym kobietom zostały zajęte przez fundamentalistów.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!