Spis treści
- Co to jest dopłata do czynszu dla poszkodowanych przez COVID?
- Kto może się starać o dopłatę do czynszu?
- Jakie kryteria należy spełnić, aby otrzymać dodatek COVID-owy do mieszkania?
- Gdzie składać wnioski o dopłaty do czynszu?
- Ile możemy otrzymać w ramach dodatku COVID-owego?
Co to jest dopłata do czynszu dla poszkodowanych przez COVID?
5 stycznia weszły w życie przepisy umożliwiające przyznanie najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych, którzy zostali dotknięci ekonomicznymi skutkami epidemii COVID-19, dodatków mieszkaniowych powiększonych o tzw. dopłatę do czynszu. Między 5 stycznia a 31 marca 2021 roku najemcy i podnajemcy mieszkań, którzy utracili dochody z powodu pandemii COVID-19, mogą składać wnioski w swojej gminie.
Kto może się starać o dopłatę do czynszu?
Co ważne - dopłata NIE JEST przyznawana osobom zamieszkującym mieszkania własnościowe i lokatorskie. Komu więc przysługuje? O wsparcie mogą się ubiegać najemcy mieszkań komunalnych, TBS-ów, czyli towarzystw budownictwa społecznego, ale też mieszkań służbowych oraz wynajmowanych od osób prywatnych i firm.
Jakie kryteria należy spełnić, aby otrzymać dodatek COVID-owy do mieszkania?
Pod uwagę są brane średniego dochody najemcy z trzech ostatnich miesięcy. Jeżeli są one niższe o co najmniej 25 proc. niż rok wcześniej, to możemy ubiegać się o dodatek. Ważne zastrzeżenie - dodatek przysługuje tylko najemcom, którzy wynajmowali lokal przed 14 marca 2020 roku. Otrzymane środki można przeznaczyć na przyszłe i wcześniejsze opłaty, ale nie wcześniejsze niż 1 marca 2020 roku.
Gdzie składać wnioski o dopłaty do czynszu?
Wnioski o dodatek mieszkaniowy z dopłatą można składać w gminie lub miejskim ośrodku pomocy społecznej. Do wniosku dołącza się deklarację o dochodach za ostatnie trzy miesiące. Należy jednak to zrobić przed końcem marca 2021 roku. Dany urząd ma miesiąc na udzielenie odpowiedzi ws. wsparcia.
Ile możemy otrzymać w ramach dodatku COVID-owego?
Pomoc może wynieść maksymalnie 1500 zł wypłacanych co miesiąc przez pół roku. Nie jest to jedna, z góry ustalona kwota. Od czego więc zależy jej wysokość? Kryterium jest tzw. powierzchnia normatywna mieszkania: dla jednej osoby - 35 m2, dla dwóch - 40 m2, trzech - 45 m2, czterech - 55 m2, pięciu - 65 m2, 70 m2 - dla sześciu, a gdy mieszka jeszcze więcej osób, to dla każdej z nich zwiększa się normatywną powierzchnię o 5 m2.