Dokładnie 15 kwietnia 2019 roku o godzinie 18:20 rozległ się pierwszy alarm pożarowy, katedra została ewakuowana w ciągu kilku minut. Ponownie alarm pożarowy zabrzmiał 20 minut później. Przed godziną 19 strażacy zlokalizowali ogień, który rozprzestrzenił się na dachu budowli. W akcji gaszenia katedry wzięło udział około 400 strażaków. Pożar udało się ugasić około godz. 4. nad ranem następnego dnia.
Modlili się o jej uratowanie
Tysiące paryżan gromadziło się wokół płonącej katedry, modląc się o jej uratowanie. W pożarze spłonął dach świątyni, przez co do atmosfery uwolnionych zostało 460 ton ołowiu. Razem z pożarem dachu runęła iglica zbudowana w XIX wieku według projektu Eugene’a Viollet-le-Duca.
Co ważne, podczas akcji gaśniczej z wnętrza płonącej katedry strażakom udało się wynieść relikwie, m.in. koronę cierniową Jezusa, przechowywaną w skarbcu katedry i dzieła sztuki. Od zawalenia udało się uchronić obie wieże, a konstrukcja budynku pozostała nienaruszona.
Jak teraz wygląda Notre-Dame?
W połowie lutego reporterowi amerykańskiej stacji ABC News udało się wejść do katedry i podglądnąć efekt prowadzonych prac. Aktualnie Notre-Dame jest zamknięta dla mieszkańców i turystów.
Odbudowa potrwa do 2024 roku
Jak podaje PAP obudowa Notre-Dame została podzielona na dwa etapy: tzw. fazę zabezpieczania (przygotowawczą) trwającą od 16 kwietnia 2019 do końca lata 2021 z budżetem 165 mln euro oraz fazę rzeczywistej rekonstrukcji w celu przywrócenia jej architektury zewnętrznej, identycznej z oryginałem; iglicy Viollet-le Duc i pokrycia dachu. Etap ten rozpocznie się zimą 2021 i potrwa do roku 2024 włącznie.
Przez dwa lata robotnikom udało się usunąć uszkodzone części konstrukcji budowli i zabezpieczyć przed zawaleniem elementy uszkodzone, oprzyrządować budynek rusztowaniami, przeprowadzić inwentaryzację elementów wnętrza, jak również przenieść organy oraz dzieła sztuki, które podlegają konserwacji. Z budynku i placu usunięto setki ton gruzu.
Jak czytamy na PAP od września 2020 prowadzone są badania, jak oczyścić i przeprowadzić renowację kaplic Św. Ferdynanda i Notre-Dame de Guadalupe, które zostaną następnie przeprowadzone we wszystkich 24 kaplicach katedry.