Dzięki dyrektywie Unii Europejskiej „word-life balance” Polacy pracujący na etatach – jak nazwa wskazuje – maja odnaleźć równowagę między pracą, a życiem prywatnym. W szczególności dotyczy to rodziców, którzy będą mogli łatwiej połączyć obowiązki zawodowe z opieką nad swoimi pociechami. Kiedy nowe przepisy mają wejść w życie? Jak się okazuje rząd musi wprowadzić zmiany w Kodeksie pracy już w sierpniu tego roku. Oznacza to, że za ponad miesiąc Polacy zyskają dodatkowych siedem dni wolnego dzięki takim urlopom jak: opiekuńczego, a także z tzw. siły wyższej. Zmienią się również zasady odnośnie urlopu rodzicielskiego, który zostanie wydłużony o kilka tygodni!
Jakie urlopy obowiązują w pracy? Zobacz w naszym zestawieniu:
Dodatkowe dni urlopu w 2022 roku. Urlop opiekuńczy
Unijna dyrektywa „work-life balance” przewiduje wprowadzenia 5 dni urlopu opiekuńczego. Będzie to czas na udzielenie bliskim opieki, lub wsparcia z przyczyn medycznych. Nie chodzi wyłącznie o dzieci. W przepisach uwzględniono takie osoby, jak:
- syn
- córka
- matka
- ojciec
- małżonek/małżonka
Będzie to urlop bezpłatny, czyli za czas spędzony w domu pracownik nie otrzyma wynagrodzenia. Jednak dni wolne zostaną wliczone do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Dodatkowe dni urlopu w 2022 roku. Urlop z działania siły wyższej
Urlop z działania siły wyższej to dodatkowe 2 dni, lub 16 godzin wolnego w ciągu roku. Z tej opcji będzie można skorzystać w wyjątkowych sytuacjach spowodowanych chorobą lub wypadkiem, gdy niezbędna jest natychmiastowa obecność pracującego. Czy jest to płatny urlop? Za wolne z powodu działania siły wyższej przysługiwać będzie 50 procent wynagrodzenia.
Dodatkowe dni urlopu w 2022 roku. Urlopy rodzicielskie
Od sierpnia zmienią się także urlopy rodzicielskie. Będą to dość duże zmiany, które dadzą rodzicom więcej czasu wolnego.
- Według obecnie obowiązujących przepisów urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie wynosił on odpowiednio 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 43 tygodnie w przypadku urodzenia dwójki i więcej dzieci – czytamy na portalu prawo.pl.