Do zakończenia wakacji pozostaje jeszcze dwa tygodnie, ale zapewne w polskich domach trwają już przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2021/2022. Mimo to już wiadomo, w które dni w ciągu roku uczniowie będą mogli cieszyć się z dodatkowego wolnego. Wakacje w roku szkolnym 2021/2022 rozpoczną się pod koniec czerwca. Zakończenie roku ma bowiem (o ile do tej pory nic się nie zmieni) wypaść w ostatni piątek. Do tego czasu uczniowie skorzystają z aż kilkudziesięciu dni wolnego – nie wliczając wakacji! Co ważne dyrektor szkoły lub placówki może w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Mimo to będzie sporo czasu, aby odetchnąć od szkoły. Kiedy? W jakie dni w roku szkolnym 2021/2022 uczniowie będą mieli wolne? Na kiedy przypadają ferie zimowe? Sprawdźcie! Lista poniżej!
Spis treści
- Dni wolne szkoły 2021/2022 - LISTA
- Dni wolne szkoły 2021/2022: FERIE
- Dni wolne szkoły 2021/2022: Dodatkowe dni wolne
Dni wolne szkoły 2021/2022 - LISTA
- Pierwszy Dzień Szkoły 1 września (śr.)
- Dzień Nauczyciela (Dzień Edukacji Narodowej) 14 października (czw.)
- Wszystkich Świętych 1 listopada (pon.)
- Narodowe święto Niepodległości 11 listopada (czw.)
- Zimowa przerwa świąteczna od 23 grudnia do 3 stycznia
- Styczeń – Luty FERIE ZIMOWE 2 tygodnie wolnego
- Trzech Króli (Objawienie Pańskie) 6 stycznia (czw.)
- Wiosenna przerwa świąteczna 14-20 kwietnia
- Majówka 1-3 maj
- Boże Ciało 16 czerwca
- Zakończenie roku szkolnego 24 czerwca
Dni wolne szkoły 2021/2022: FERIE
W różnych województwach ferie rozpoczną się w różnych terminach. Poniżej przedstawiamy terminy ferii zimowych dla poszczególnych regionów Polski:
- 17 sty. — 30 sty.: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
- 24 sty. — 6 lut.: podlaskie, warmińsko-mazurskie
- 31 sty. — 13 lut.: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
- 14 lut. — 27 lut.: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
Dni wolne szkoły 2021/2022: Dodatkowe dni wolne
Dyrektor szkoły może podczas roku szkolnego ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć w wymiarze dla:
- do 8 dni — dla szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego i placówek kształcenia ustawicznego
- do 10 dni — liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, liceów uzupełniających, techników i techników uzupełniających.
W jakich okolicznościach dodatkowe dni wolne mogą być ustalone? Z pewnością są to dni, w których w szkole lub placówce odbywa sprawdzian ósmoklasisty, matury, etap pisemny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Co więcej, także w takie dni jak święta religijne niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych. Dyrektorzy, ustalając wolne dni nie muszą wcale patrzeć w kalendarz i szukać odpowiedniego święta. Mogą zrobić wolne swoim uczniom i pracownikom, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej.