- Zakażenie koronawirusem kojarzymy z przeziębieniem – tak mówiliśmy od początku pandemii. I rzeczywiście, tak będzie przechodziło chorobę 80 proc. osób, a 20 proc. osób będzie przechodziło ją ciężko. Teraz wiemy już jednak, że codziennie uczymy się wirusa, codziennie spływają nowe badania – powiedziała PAP dr Jursa-Kulesza, mikrobiolog, przewodnicząca zespołu kontroli zakażeń szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. „Długi Covid” to nieznane dotąd pojęcie, które znalazło się w języku medyków. Określa stan po chorobie. Według eskpertki ważnym czynnikiem, w tym jak przejdziemy okres rekonwalescencji i powrotu do pełni sił jest szczepienie przeciwko koronawirusowi. Komu grozi „długi Covid” i jak się przed nim uchronić?
CZYTAJ TAKŻE: Mikrochipy w szczepionkach przeciw COVID-19 - wierzy w to 20% Amerykanów!
„Długi Covid” – co to takiego?
Dr Joanna Jursa-Kulesza tłumaczyła, że nawet w przypadku lekkiego przebiegu choroby Covid-19 wiele objawów może utrzymywać się po przebyciu zakażenia nawet tygodniami – to tak zwany „długi Covid”.
- Objawy mogą być związane między innymi z z burzą cytokinową, z mikrozakrzepami w drobnych naczyniach włosowatych, z atakowaniem komórek posiadających receptory dla wirusa – komórek płuc, serca, nerwowych. Może się okazać, że pacjent wiele tygodni po zakażeniu będzie odczuwać zaburzenia smaku i węchu. Sama przez dwa-trzy miesiące po zakażeniu odczuwałam brak węchu" – mówiła lekarka. – wyjaśniała Dr Joanna Jursa-Kulesza.
Wskazała, że według badań u około 3 proc. pacjentów zaburzenia smaku utrzymywały się nawet przez kilka miesięcy. Jak mówiła również laryngolodzy zaznaczają, że pojawienie się zaburzenia związanego z odbieraniem dźwięków, a więc np. jednostronna głuchota niekoniecznie może być odwracalna. Objawów po zakażeniu jest o wiele więcej, są związanie nie tylko ze smakiem, słuchem, czy problemami kardiologicznymi. To także takie objawy jak „mgła covidowa”, czyli ogromne zmęczenie, ale też z bezsennością czy nawet psychozy.
„Długi Covid” Co zrobić, aby się uchronić?
Jak mówiła Dr Joanna Jursa-Kulesza „długi Covid” to jeden z bardzo ważnych aspektów, które powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na szczepienie. Osobom zaszczepionym nie grozi – podkreśliła lekarka, zaznaczając że szczepienie nie chroni tylko przed zachorowaniem, ale także przed powikłaniami.
Nawet jeśli jako osoba zaszczepiona przechodzę chorobę, to można być pewnym, że powikłań nie będzie, bo nie dopuszczamy do rozwinięcia się burzliwej reakcji zapalnej – wirus jest neutralizowany bardzo szybko – wyjaśniła dr Jursa-Kulesza