Relacja z Debaty Prezydenckiej "Super Expressu"
17.11
Kolejni kandydaci przyjeżdżają do studia. Po raz pierwszy w jednym miejscu spotkają się wszyscy - cała trzynastka! Jako pierwsi w studiu „Super Expressu” pojawili się Grzegorz Braun i Marek Woch. Obaj w bardzo dobrych nastrojach. Drugi z kandydatów zachwalał system debaty.
- Formuła jest nowa i na pewno pokaże charaktery – mówił Marek Moch.
Z kolei Grzegorz Braun apelował do swoich wyborców.
- Uwolnijmy debatę publiczną, zapewnijmy Polakom wolność słowa. Skończmy ze smutną postpeerelowską praktyką reglamentacji i dostępu do przestrzeni publicznej – mówił Grzegorz Braun.
Do rozpoczęcia debaty pozostała niecała godzina.
17:22
Trwają ostatnie przygotowania do debaty. O godz. 17.15 rozpoczęła się transmisja ze studia telewizyjnego „Super Expressu”. W specjalnym programie redaktor naczelny „Super Expressu” Grzegorz Zasępa oraz Dyrektor Newsroomu Grupy ZPR Media Marek Balawajder dzielą się kulisami przygotowań, omawiają formułę debaty i zapowiadają przebieg dyskusji.
- Uznaliśmy, że zadawanie tych samych pytań, odpytywanie wszystkich kandydatów jest dość nużące. Nie możemy dostosować pytań do konkretnego kandydata. Jestem przekonany, że kandydaci te pytania dostosują do adresatów i będzie dzisiaj gorąco – mówi Grzegorz Zasępa, redaktor naczelny „Super Expressu”.
17:32
Do rozpoczęcia debaty pozostało niecałe pół godziny. Zgodnie z wynikami losowania, jako pierwszy pytanie zada Adrian Zandberg. Relację z debaty transmitować będą również trzy największe stacje informacyjne: Polsat News, TVN 24 oraz TVP Info.
- Kandydaci chcą tu wypaść jak najlepiej, a my chcemy, żeby było jak najlepsze widowisko i żeby jak najwięcej prawdy poznali nasi widzowie o kandydatach. Jeśli będą nieprzewidziane sytuacje, wtedy trudniej jest cokolwiek udawać. Wtedy wychodzi prawdziwa twarz - mówi Grzegorz Zasępa, redaktor naczelny „Super Expressu”.
17:59
Za moment rozpocznie się debata. Już wcześniej uczestnicy sami wybrali dwóch kandydatów, którym zadadzą pytania. Trzeciego rozmówcę wyłoniono w drodze losowania. Lista par została już opublikowana i obiecuje duże emocje podczas debaty. Oto wylosowane zestawienia — pytania zadadzą sobie:
- Adrian Zandberg - Grzegorzowi Braunowi
- Szymon Hołownia - Markowi Jakubiakowi
- Sławomir Mentzen - Markowi Wochowi
- Joanna Senyszyn - Arturowi Bartoszewiczowi
- Krzysztof Stanowski - Adrianowi Zandbergowi
- Artur Bartoszewicz - Sławomirowi Mentzenowi
- Marek Woch - Rafałowi Trzaskowskiemu
- Maciej Maciak - Krzysztofowi Stanowskiemu
- Marek Jakubiak - Maciejowi Maciakowi
- Rafał Trzaskowski - Magdalenie Biejat
- Grzegorz Braun - Karolowi Nawrockiemu
- Magdalena Biejat - Joannie Senyszyn
- Karol Nawrocki - Szymonowi Hołowni
18:04
Rozpoczęła się debata. Wydarzenie prowadzą Jacek Prusinowski i Jan Złotorowicz. Przed wejściem do studia stoją sympatycy kandydatów. Przynieśli ze sobą transparenty.
18:07
Właśnie ruszyła runda pierwsza. Kandydaci zadają sobie nawzajem pytania. Każdy może zadać trzy pytania: dwa wybranym kandydatom i jedno wylosowanemu. Na zadanie pytania jest 30 sekund. Na odpowiedź kandydat ma 90 sekund. Riposta może trwać 30 sekund.
Adrian Zandberg jako pierwszy zadał pytanie w trakcie debaty. Zwrócił się do przeciwnika ostro i bezpośrednio:
- Jest Pan wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej i partia, którą Pan reprezentuje, przed wyborami obiecywała, że skończy z traktowaniem majątku publicznego jak korytarz dla polityków. To się nie wydarzyło, Panie Przewodniczący. Trwa patologia. (…) Chciałem Pana zapytać, dlaczego żeście półtora roku temu okłamali miliony Polaków w tej sprawie i czy nie jest Wam wstyd? – mówił Zandberg.
Kandydat odniósł się do zarzutów, wskazując, że Zandberg sam miał szansę wziąć odpowiedzialność za państwo:
- Był taki moment, kiedy mógł Pan wejść do rządu, w którym mógł Pan realizować postulaty w swojej partii”. Przy okazji odciął się od porównań do poprzedniej władzy: „Porównywanie PiSu do wszystkich innych jest po prostu nie fair. To, co wyczyniał PiS, nie miało precedensu w historii Polski.
18:13
Jest pierwszy gadżet w tej debacie. Rafał Trzaskowski przyniósł polską flagę i odniósł się do jednej z poprzednich debat telewizyjnych. To jest polska flaga, z którą Karol Nawrocki przyszedł na debatę do Końskich, a potem jak zgasły światła, porzucił ją. Wszyscy wiemy, co oznacza porzucić flagę na placu boju. Flagi się nie porzuca, dlatego ją tu dzisiaj mam - powiedział Trzaskowski. Pierwsza potyczka na ringu za nami. Zmierzyli się Adrian Zandberg i Rafał Trzaskowski. Teraz Adrian Zandberg zadaje pytanie Grzegorzowi Braunowi
18:15
- Granicząc z Rosją powinniśmy dążyć do normalizacji relacji. Nie po to, by zapraszać się na jakieś festiwale przyjaźni, ale po to, żeby robić dobre interesy – stwierdził Grzegorz Braun.
- Zbrodnie przeciwko cywilom to zbrodnie przeciwko cywilom – odpowiedział Adrian Zandberg. - Pan Grzegorz Braun nie skorzystał z okazji, żeby odciąć się od Władimira Putina – dodał.
Przypominamy o zasadach wyjątkowej formuły Debaty Prezydenckiej "Super Espressu".
18:20
Szymon Hołownia zaprosił do pulpitu Rafała Trzaskowskiego. Przyniósł ze sobą „torbę na gadżety”. Marszałek Sejmu zapytał czy kandydat podpisze ustawę porządkującą sytuację w spółkach skarbu państwa. - Dziwi mnie to, że próbujesz atakować Warszawę – odpowiedział Rafał Trzaskowski
18:24
- Czy członkostwo w Unii Europejskiej nadal się nam opłaca? – pyta Marek Jakubiak. - Mam wrażenie, że przekona się pan, że bycie w niej dużo bardziej nam się opłaca niż ryzykowanie, że znajdziemy się na Wschodzie – odpowiedział Szymon Hołownia.
18:27
- Jeżeli ktoś nie chce, żeby wygrał Trzaskowski, powinien w pierwszej turze głosować na mnie. Wtedy ja mam największe szanse na wygranie z nim w drugiej turze i mamy prawdziwą zmianę w Polsce, na którą czekamy od 20 lat – mówi Sławomir Mentzen. - Pana rządy wprowadzą chaos w kraju – odpowiada Szymon Hołownia.
18:28
- Jeśli wygra Rafał Trzaskowski to będzie to wyglądało tak samo jak teraz, tylko gorzej. Nie będziecie posuwali w kraju w dobrym kierunku. Jeśli wygra pan, to będzie to samo, nic się nie zmieni - dodaje Sławomir Mentzen.
18:30
Flaga, torba na gadżety i selfie z Hołownią. Zobacz, co dzieje się w studio.
18:32
Ostre spięcie Rafała Trzaskowskiego ze Sławomirem Menzenem w sprawie kryzysu migracyjnego. Mentzen skupił się na kwestii podejścia do kryzysu migracyjnego, zarzucając Trzaskowskiemu niekonsekwencję w wypowiedziach. - Czemu okłamuje pan Polaków? - pyta kandydat Konfederacji sugerując, że obecny prezydent Warszawy w kampanii zmienia swoje stanowisko.
18:35
Sławomir Mentzen odtworzył stare nagranie z wypowiedzią Szymona Hołowni. Kandydat Polski 2050 miał na nim stwierdzić, że w Polsce należy wprowadzić walutę euro. - Czasy się zmieniły, nie jesteśmy teraz w stanie przyjąć euro. Proszę nie wymyślać strachów, których nie ma – odpowiada Hołownia. - Euro będziemy wprowadzać w Polsce wtedy, gdy będziemy do tego gotowi – dodaje.
18:40
Sławomir Mentzen zarzucił Szymonowi Hołowni, że przerywa jego wypowiedź i przypomniał, ze nie jest Sejmie. Hołownia odpowiedział, że jego adwersarz i tak nie zajmuje głosu w Sejmie.
18:40
Joanna Senyszyn zapytała Sławomira Mentzena o jego plan na ukrócenie procederu sprzedaży ziemi Kościołowi Katolickiemu za ułamek jej wartości oraz o jego stosunek do zwolnień podatkowych dla Kościołów i Związków Wyznaniowych. W odpowiedzi Mentzen podkreślił, że Kościoły powinny być traktowane tak jak inne organizacje pozarządowe, np. fundacje czy stowarzyszenia. Zaznaczył jednak, że sprzeciwia się sprzedaży ziemi po cenach znacznie niższych od rynkowych, niezależnie od tego, kto jest beneficjentem.
18:43
- Fundusz kościelny to nie są pieniądze dla Kościoła, a rekompensata za mienie, które komuniści ukradli Kościołowi – mówi Sławomir Mentzen. Można byłoby znieść tę rekompensatę, ale wówczas trzeba byłoby oddać ziemie Kościołowi – dodaje.
Nawrocki mówi, że za jego prezydentury pobór do wojska nie będzie obowiązkowy - Trzeba zbudować silną armię polską z mocnymi sojuszami, ale pozostawać na zasadzie dobrowolności - dodaje.
Pytanie zadaje Krzysztof Stanowski. Kandydat zaprosił do pulpitu Rafała Trzaskowskiego.
18:49
- Przeoczyłem moment, w którym skończyli się migranci, których powinniśmy utulić, a zaczęli się agresywni najeźdźcy - mówi Krzysztof Stanowski.
18:51
- Czy nie denerwuje pana fakt, że nie ma pan żadnych szans na wygraną tylko dlatego, ze żyjemy w kraju, w którym zarządza się przez sondaże i media publiczne, które sieją propagandę? - zapytał Adriana Zandberga Krzysztof Stanowski.
Decydują ludzie a nie sondaże - odpowiada Zandberg.
18:56
Euro jest naszym zobowiązaniem. Wchodząc do Unii Europejskiej zobowiązaliśmy się do wprowadzenia euro – mówi Szymon Hołownia. - Euro należy wstrzymać do momentu, kiedy nasza gospodarka i otoczenie konkurencyjne będzie pozwalało na to, żeby o tym myśleć – dodaje.
18:59
Nigdy nie byłem w żadnym rządzie, nie byłem posłem, jestem kandydatem bezpartyjnej – mówi Karol Nawrocki. - Moja kampania odbywa się bez subwencji, a dzięki obywatelom, którzy wpłacają środki – dodaje.
Sławomir Mentzen: Konfederacja jeszcze nie rządziła, więc nie możemy być oskarżani o rozkładanie Polski i obsadzanie stanowisk swoimi ludźmi. Jesteśmy całkowicie samodzielni. Jestem przeciwnikiem upartyjniania spółek Skarbu Państwa – uważam, że powinni nimi zarządzać niezależni menedżerowie z doświadczeniem w biznesie. Partie polityczne od lat powtarzają ten sam schemat obsadzania stanowisk swoimi ludźmi – niezależnie czy to SLD, PiS, Platforma czy inne. Spółki Skarbu Państwa powinny być odpolitycznione, a większość z nich sprywatyzowana, bo państwo nie powinno prowadzić hoteli, gazet czy tartaków.
Trzecie pytanie Bartoszewicz kieruje do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. Zdanie prezydenta Warszawy przepisy UE dotyczące walki z praniem pieniędzy, trzeba popierać. - Pomagają zwalczać mafię, terrorystów i Putina, który omija sankcje. Unia Europejska musi jednak znaleźć równowagę między bezpieczeństwem a ochroną praw obywatelskich, unikając nadmiernej inwigilacji - ocenia.
19.12
Marek Woch zadaje pytanie Magdalenie Biejat. Dotyczy finansowania służby zdrowia. - Czy nie widzi Pani, że Lewica się do tego nie nadaje? - pyta Woch. - Zawsze będę stała po stronie pacjentów i pracowników ochrony zdrowia, broniąc konstytucyjnego prawa obywateli do szybkiego dostępu do lekarza – odpowiada Biejat.
19.14
Marek Woch zadaje pytanie Rafałowi Trzaskowskiemu. Dotyczy ono problemu sporu Platformy Obywatelskiej i PiS. - Chcę żebyśmy w tych sprawach podstawowych byli razem. Zrobię wszystko, żeby wyciągać rękę do innych. Żebyśmy w sprawach najbardziej istotnych mogli odtworzyć wspólnotę – odpowiedział Trzaskowski.
19:18
- Jestem niezależnym kandydatem, bo nie mam nad sobą szefa poza narodem – mówi Szymon Hołownia odpowiadając na pytanie Marka Wocha.
19:21
Do pulpitu podchodzi Maciej Maciak. Kieruje pytanie do Karola Nawrockiego, który go – jak sam twierdzi – „sprowokował”. - Rozbawił mnie przed momentem pan Rafał Trzaskowski. Człowiek z 20-letnim stażem w partii politycznej. Kwestionuje mój brak partyjności. No, panie przewodniczący, to zdaje się być zupełnie się, z zupełnie śmieszne. Niepoważne – skomentował Nawrocki.
19:24
Sprawdzam informacje o Panu. Widzę, że Pan rozmawia z Panem Konstantinem Knirykiem, który jest propagandzistą rosyjskim - mówi Krzysztof Stanowski Macieja Maciaka. Zastanawiam się, jaki jest cel Pański startu w tych wyborach - dopytuje.
19:26
- Jest pan jedynym prorosyjskim kandydatem – mówi Szymon Hołownia do Macieja Maciaka.
19:29
Szymon Hołownia do Macieja Maciaka: Mam wrażenie, że ze Wschodu inspirowani osobnicy grozili śmiercią mojej żonie, gwałtem moim dzieciom.
19:33
Marek Jakubiak zapytał Macieja Maciaka, czy popiera Putina. Ten odpowiedział: - Tak, tak. Każdy z nas tutaj w Polsce nie dałby rady wytrzymać takiej presji. To świadczy o tym, że jest bardzo dobrym politykiem – stwierdził Maciak.
Maciej Maciak szczerze, o Władimirze Putinie.#debatasuperexpress pic.twitter.com/Q2g1f8eX3y
— ESKA (@eska_pl) April 28, 2025
19.34
Marek Jakubiak zapytał Rafała Trzaskowskiego, czy w przypadku wygranej podpisałby ustawy dotyczące aborcji, związków partnerskich i adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Trzaskowski stanowczo odrzucił te sugestie, określając je jako „bzdury” i podkreślił swoje wsparcie dla kobiet oraz mniejszości. Zadeklarował poparcie dla prawa do aborcji do 12. tygodnia oraz dla wprowadzenia związków partnerskich.
19:36
- To zdrajcy zaprzańcy. To przecież są nie Polacy, a lojalni eurokołchoźnicy. To są globaliści, klimatyści, pederaści. To oni rządzą dzisiaj miastem stołecznym Warszawą - mówi Grzegorz Braun
19:41
Rafał Trzaskowski pyta Karola Nawrockiego o Antoniego Macierewicza. - Czy pan by go wziął do siebie do BB? - pyta. Tworzył wojska obrony terytorialnej. To człowiek, który był działaczem opozycji antykomunistycznej w czasach PRL-u. To człowiek z wielkimi zasługami w walce z komuną. W tych kwestiach cenię dorobek pana ministra Macierewicza – ocenia Nawrocki. - Nikt mi nie będzie kazał przyjmować ludzi do swojej kancelarii, bo jestem kandydatem niezależnym – dodaje.
19:45
Magdalena Biejat o tym, że nie podpisze ustawy o dofinansowaniu do kredytów mieszkaniowych. - To dodatkowe pieniądze z naszych pieniędzy, z budżetu państwa dla banków i deweloperów, bo od takich projektów tylko rosną ceny mieszkań – odpowiada Rafałowi Trzaskowskiemu.
19:46
MEMY z debaty prezydenckiej "Super Expressu". Po prostu musisz to zobaczyć!
19:48
Sławomir Mentzen o tym, dlaczego obozy koncentracyjne były budowane w Polsce. - Gdyby były budowane w Niemczech to Niemcy by na to nie pozwolili, by byłyby zamieszki. A Polacy antysemici się na to zgodzili.
19:49
Spięcie w studiu "Super Expressu". - Nie jesteśmy na "ty" - mówi Sławomir Mentzen do Szymona Hołowni.
19:50
- Przez cały czas pan kłamie i atakuje. Dla takich ludzi jak pan nie powinno być w ogóle miejsca w polityce, bo mówi pan rzeczy obrzydliwe – powiedział Rafał Trzaskowski do Grzegorza Brauna.
19:52
Rafał Trzaskowski kończy rozmowę z Grzegorzem Braunem i wraca na miejsce. "Ja tego nie będę słuchał!" - powiedział Trzaskowski.
19:55
Grzegorz Braun pyta Karolowa Nawrockiego o Ukraińców. - Będziemy przyjmować Ukraińców choć Polacy powinni mieć pierwszeństwo bo budują ten kraj – mówi Nawrocki.
19:59
Czy Żydzi mają za dużo do powiedzenia w polskich sprawach – pyta Grzegorz Braun Sławomira Mentzena. - Wielokrotnie widzieliśmy, jak rząd polski realizuje niestety politykę Izraela, a nie polską. Widzieliśmy to chociażby podczas sytuacji, kiedy zarządu wpis udało się, zdaje się, w ciągu jednego dnia przepnąć ustawę przez Polski Sejm. Senat jeszcze prezydent zdążył ją podpisać w ciągu kilku godzin. Chodziło o ustawę dotyczącą tak naprawdę wolności słowa, prawa do mówienia o tym, co było prawdą, a co nie – odpowiada Mentzen.
20:00
- Jestem przeciwnikiem podatku katastralnego. Polacy są przerażeni, że będą musieli płacić podatek katastralny – mówi Karol Nawrocki do Magdaleny Biejat.
20:05
Magdalena Biejat pyta Joannę Senyszyn o rozdział Kościoła od państwa. - Problem religii w szkole sam się rozwiąże, ponieważ uczniowie nie chcą już chodzić na lekcję religię (…) To jest już nie do odratowania – mówi Joanna Senyszyn.
20:10
Mentzen o prawie aborcyjnym w Polsce. - To prawo w tym momencie niestety dopuszcza sytuację, że w szpitalu w Oleśnicy jest mordowane dziecko w dziewiątym miesiącu życia zastrzykiem prosto w serce - komentuje kandydat.
Magdalena Biejat o Sławomirze Mentzenie. Kobiety się go boją? pic.twitter.com/G5ygo1Xrxv
— ESKA (@eska_pl) April 28, 2025
20:11
Magdalena Biejat do Karola Nawrockiego: Nie dzielimy zbyt wielu wartości. Bo moje wartości to wolność, sprawiedliwość społeczna i poszanowanie praw człowieka.
20:13
W trakcie debaty „Super Expressu” kandydat na urząd prezydenta RP, Maciej Maciak wyszedł zapalić papierosa. „Powiedzieć żenada o tym człowieku, to nic nie powiedzieć” – pisze w social mediach Hubert Biskupski, wicenaczelny "Super Expressu".
20:16
Szymon Hołownia w trakcie rozmowy z Karolem Nawrockim zadał Maciejowi Maciakowi z mównicy pytanie w języku rosyjskim. - Ja próbuję mówić w języku, który rozumie pan Maciak – skomentował Hołownia.
20:23
Rusza runda druga debaty prezydenckiej. Teraz wszyscy kandydaci wygłoszą 90-sekundowe oświadczenia. Jako pierwszy głos zabiera Adrian Zandberg.
20:26
- Jedyne co ich interesuje to ustawienie się w kolejce do koryta. Ja wierzę, że stać nas na więcej – mówi Adrian Zandberg o wojnie PO i PiS.
20:27
- Pokolenie pokoju powinien budować prezydent RP – mówi Szymon Hołownia.
20:29
- Od 20 lat żyjemy w systemie PO-PiSu. Prezydenci w tym czasie byli z PiS-u albo z Platformy. Dwaj około siedemdziesięcioletni starsi panowie Tuski-Kaczyński podzielili pomiędzy sobą Polskę, skłócili Polaków, skłócili rodziny. Toczą ze sobą jakieś jałowe spory, a najważniejsze sprawy w ogóle nie są ruszane – mówi Sławomir Mentzen.
20:30
- Możecie wybrać dla naszej ojczyzny, dla siebie dla swoich dzieci, który będzie jak matka, który zatroszczy się o wszystkich i nikogo nie da skrzywdzić – mówi Joanna Senyszyn.
20:31
- Stratuję także dlatego, że zawodowi politycy sprawili, że jestem dzisiaj obarczany odpowiedzialnością, jaką nie powinienem być obarczany – mówi Krzysztof Stanowski.
20:34
Artur Bartoszewicz: To jest patologia tworzona przez wszystkich razem: PO-PiS, Konfederację, PSL, Polskę 2050 i Lewicę. Ja pokazałem trzy przykłady tych patologii.
20:35
- Jestem jedynym obywatelskim kandydatem, który urodził się na wsi i rozumie problemy polskiej wsi - mówi Marek Woch.
20:37
Relacje z Debaty Prezydenckiej "Super Expressu" również w Radiu ESKA!
Nasi reporterzy na miejscu, relacjonują dla Was całe wydarzenie na antenie.@rawa_michal #debatasuperexpress pic.twitter.com/c4WEVXfOcR
— ESKA (@eska_pl) April 28, 2025
20:38
Maciej Maciak: Gwarantuję państwu, że jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych nigdy nie doprowadzę do jakiejkolwiek sytuacji zagrożenia naszego kraju.
20:39
Marek Jakubiak: Polska się nie rozwija. Polska stoi, a rolą prezydenta jest odczepić ten hamulec, który jest zaciągnięty przez Donalda Tuska.
20:41
- Dzisiaj potrzebujemy prezydenta, który będzie umiał się unieść poza spory polityczne - mówi Rafał Trzaskowski.
20:42
Grzegorz Braun: Odzyskajmy niepodległość, bo bez niepodległości staniemy się narodem marginalizowanym we własnym kraju.
20:45
- Jeśli chcecie, żebyśmy realizowali tych obietnic więcej, żeby działy się one szybciej – potrzebujemy waszego głosu. Potrzebujemy wzmocnienia Lewicy w rządzie - mówi Magdalena Biejat.
20:47
Karol Nawrocki: Potrzebujemy dziś prezydenta niezależnego. Niezależnego od niemieckich fundacji jak pan Rafał Trzaskowski, niezależnego od Donalda Tuska. Potrzebujemy prezydenta, który będzie głosem Polek i Polaków.
20:48
Zakończyła się debata prezydencka "Super Expressu". Tuż po debacie, w specjalnym programie dr Mirosław Oczkoś, ekspert od wizerunku politycznego, podsumuje najważniejsze momenty i analizy wydarzenia.
20:56
- Dzisiaj potrzebujemy kogoś, kto będzie budował mosty, budował Polskę dla wszystkich. Taką Warszawę budujemy i taką Polskę chce budować. Jestem przekonany, że prezydent może wyciągnąć otwartą dłoń do wszystkich, którzy chcą rozmawiać – mówił podczas wiecu tuż po debacie Rafał Trzaskowski.
20:59
- To jest walka polityczna. Mi zależy, żeby w tej walce kłaść jednak nacisk na konkretne tematy. Dlatego mówiłam o mieszkaniach, o ochronie zdrowia, dlatego mówiłam o prawach kobiet. Dla mnie każda walka, nawet ta nie do końca czysta jest okazją do tego, żeby przypominać i podbijać konkretne sprawy - powiedziała na gorąco po debacie Magdalena Biejat.
21:02
- Traktuję każdego z kandydatów podobnie, każdy reprezentuje jakąś grupę wyborców. Oczywiście dla mnie najważniejszym kontrkandydatem jest Rafał Trzaskowski, to między nami rozstrzygną się te wybory, więc to ważne, ale traktuję wszystkich kandydatów podobnie - stwierdził po debacie Karol Nawrocki.
21:04
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Cała debata dostępna jest na kanale "Super Expressu" w serwisie YouTube.
Debata Prezydencka "Super Expressu"
W poniedziałek, 28 kwietnia, emocje związane z wyborami sięgają zenitu. Trwa się debata prezydencka organizowana przez „Super Express”. Relację na żywo można śledzić w kilku miejscach, a partnerem medialnym wydarzenia jest Radio ESKA.
Debata wystartowała o godzinie 18:00 i potrwa około 2,5 godziny. Całe wydarzenie jest dostępne online. Transmisję na żywo z debaty prezydenckiej można oglądać na portalu se.pl, na YouTubowym kanale „Super Expressu” oraz w telewizji internetowej Super Express TV. Relację z debaty transmitują również trzy największe stacje informacyjne: Polsat News, TVN 24 oraz TVP Info.
W debacie udział biorą wszyscy kandydaci na urząd prezydenta RP: Adrian Zandberg, Artur Bartoszewicz, Grzegorz Braun, Joanna Senyszyn, Karol Nawrocki, Maciej Maciak, Magdalena Biejat, Marek Jakubiak, Rafał Trzaskowski, Sławomir Mentzen, Szymon Hołownia, Marek Woch i Krzysztof Stanowski.
Formuła Debaty Prezydenckiej „Super Expressu”
Formuła poniedziałkowej debaty jest wyjątkowa. Tym razem to nie dziennikarze, a sami kandydaci będą zadawali sobie pytania. To zapowiada wyjątkowo dynamiczne i bezpośrednie starcie. W pierwszej rundzie każdy z uczestników otrzyma możliwość zadania trzech pytań wybranym rywalom oraz udzielenia riposty czy polemiki. W drugiej części debaty kandydaci będą mieli po 90 sekund na wygłoszenie własnych oświadczeń, podsumowujących ich program i przekaz do wyborców.
Wybory prezydenckie 2025
Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 18 maja. Głosowanie będzie możliwe w godzinach od 7:00 do 21:00. Ten sam harmonogram obowiązywać będzie również w przypadku ewentualnej drugiej tury, która planowana jest na 1 czerwca. W tym roku kampania wyborcza potrwa do 16 maja do godz. 24:00. Od tego momentu, aż do zakończenia głosowania trwa tak zwana cisza wyborcza. W tym czasie zakazane są wszelkie formy agitacji, rozpowszechnianie materiałów, organizowanie manifestacji czy publikacja sondaży, w tym tzw. exit poll.