Spis treści
Konklawe - co to jest, kiedy i gdzie się odbywa?
Konklawe to zgromadzenie kardynałów, którzy mają zamiar wybrać papieża. Słowo to wywodzi się z łacińskiego conclave oznaczającego pokój, zamknięte pomieszczenie. Obecnie zgromadzenie odbywa się w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Przed konklawe w Kościele katolickim następuje okres sede vacante, czyli czas, w którym stolica biskupia - w tym przypadku Stolica Apostolska - pozostaje bez swojego przywódcy. Zgromadzenie zwołuje się po 15 (maksymalnie 20) dniach od śmierci bądź rezygnacji papieża. Jeśli głowa Kościoła zrezygnuje, może wydać dekret, w którym skróci obowiązek zwołania konklawe do minimum 15 dni.
Każde konklawe musi się zakończyć wyborem nowego papieża - taka zasada obowiązuje od czasu Wielkiej Schizmy, która dokonała się w XV wieku. Papież zostaje wybrany, jeśli kardynałowie oddadzą na niego większość 2/3 głosów. Te zasady sprawiają, że konklawe może się nie zakończyć w określonym terminie. Mimo to Kościół katolicki może być pewny, że o wyborze papieża zadecydowała większość. Według obecnie obowiązujących zasad w skład konklawe wchodzą kardynałowie elektorzy. Tacy kardynałowie nie mogą ukończyć 80 lat w momencie rezygnacji czy śmierci papieża.
Głosowanie w konklawe i moment wyboru papieża
Podczas konklawe odbywa się tajne głosowanie, które odbywa się w turach. Według Konstytucji Apostolskiej nie może być ich więcej niż 30. Jeśli jednak po tylu głosowaniach nie nastąpił wybór papieża, kardynał kamerling (który zarządza administracją Kościoła w trakcie wakatu) naradza się z elektorami co do dalszego postępowania. Nie można jednak odstąpić od zasady 2/3 głosów - wtedy to turę uznaje się za zakończoną. Po wyborze papieża kardynał prowadzący konklawe zadaje pytanie wybranemu: "Czy przyjmujesz twój kanoniczny wybór na Biskupa Rzymskiego?". Jeśli odpowie "tak", może wybrać swoje imię jako papież.
Zwykle biały dym nad Kaplicą Sykstyńską zwiastował wybór nowego papieża. Konstytucja Apostolska określa jednak, że powinny to obwieszczać bijące dzwony bazyliki św. Piotra. Pierwszy z kardynałów diakonów, czyli kardynał protodiakon, oznajmia ludziom wybór słowami: "Annuntio vobis gaudium magnum – habemus papam" (Ogłaszam wam wielką radość – mamy papieża). Potem podaje jego imię. Nowy papież wychodzi na balkon bazyliki watykańskiej i udziela Błogosławieństwa Apostolskiego Urbi et Orbi, czyli dosłownie "miastu (Rzymowi) i światu".