Cyfrowy stres to zjawisko, na które narażony jest każdy z nas

i

Autor: Freepik "Cyfrowy stres" to zjawisko, na które narażony jest każdy z nas

Może spotkać każdego

Czym jest "cyfrowy stres" i jak sobie z nim radzić? Oto kilka sprawdzonych sposobów

W dobie szybko rozwijającej się technologii otacza nas mnóstwo urządzeń cyfrowych. Komputery i telefony są podstawowymi narzędziami pracy niemalże każdego z nas. Zarówno w środowisku zawodowym, jak i w codziennej komunikacji używamy wielu aplikacji i komunikatorów. Wszystko to może doprowadzić do "cyfrowego stresu". Czym on jest i jak można sobie z nim poradzić?

Spis treści

  1. Jakie są przyczyny "cyfrowego stresu"?
  2. Jak sobie radzić z "cyfrowym stresem"?

Szybkie tempo życia, niemalże nieustanny napływ nowych informacji, powiadomienia w telefonie, na mailu czy nawet w zegarkach. Cały ten technologiczny szum sprawia, że każdego dnia jesteśmy narażeni na stres. Sformułowania "cyfrowy stres" (lub technostres) zaczęto używać w kontekście rosnącego obciążenia związanego z technologią cyfrową, w szczególności w związku z nadmiarem napływających informacji i presją związaną z obowiązkiem nieustannej dostępności online. "Cyfrowy stres" może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka. W konsekwencji nadmierne korzystanie z technologii cyfrowych może prowadzić do zmęczenia psychicznego, zaburzeń koncentracji, problemów ze snem i obniżenia nastroju.

Zobacz także: Pojawiło się nowe zagrożenie w sieci. Sadfishing, to oszustwo, którego ofiarą może paść każdy

„Nie stresuj się" nie działa w ogóle. Jak radzić sobie ze stresem i co mają do tego nasze jelita - odpowiada psychiatra.

Jakie są przyczyny "cyfrowego stresu"?

Do głównych czynników, które mają wpływ na odczuwanie "technostresu" jest przede wszystkim nadmiar informacji, które docierają do nas z różnych źródeł, jak media, komunikatory, e-mail itp. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który może wpłynąć na rozwinięcie się "stresu cyfrowego" jest poczucie, że musimy być ciągle dostępni i od razu zareagować na wysłane do nas wiadomości czy nadchodzące powiadomienia. Jednym z wielu problemów współczesnego świata jest uzależnienie od mediów społecznościowych. Nadmierne zaangażowanie w treści online może wywoływać lęk i frustrację, a co za tym idzie wywoływać stres. Nie bez znaczenia są także wymagania technologiczne, które stawiają przed nami pracodawcy. Ciągła konieczność nauki nowych narzędzi i programów może wywołać w nas "cyfrowy stres".

Jak sobie radzić z "cyfrowym stresem"?

Warto pamiętać, że "cyfrowy stres", podobnie, jak każda inna sytuacja stresowa, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i może wpłynąć na naszą kondycję psychiczną. Dlatego warto wprowadzić kilka zasad, które pomogą zniwelować odczuwanie "technostresu". Ważnym elementem, który może znacznie obniżyć odczuwanie tego rodzaju lęku, jest stawianie granic czasowych. Wyznaczaj sobie konkretne godziny, w których będziesz korzystać z urządzeń cyfrowych. Jeśli twoja praca nie pozwala ci na ograniczenie użytkowania narzędzi cyfrowych, pamiętaj, aby robić regularne przerwy. Jeśli to możliwe, ogranicz powiadomienia aplikacji na telefonie, komputerze, w mediach społecznościowych, zobaczysz, że łatwiej będzie ci się skoncentrować na wykonywanych zadaniach, kiedy pozbędziesz się "rozpraszaczy". Jeśli spędzasz wiele czasu przed komputerem czy z komórką w ręku, warto rozważyć cyfrowy detoks. Nie oznacza to, że masz całkowicie wyłączyć wszelkie urządzenia, wystarczy, że nie będziesz z nich korzystać np. wieczorem lub w weekendy. Każdemu z nas zależy na tym, aby jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Ważne jednak jest zachowanie balansu pomiędzy życiem zawodowym a osobistym. Dlatego warto wyznaczyć godziny, w których jesteś dostępny, a poza nimi wyłączać służbowe urządzenia i nie sprawdzać e-maili. Jeśli już doświadczysz "cyfrowego stresu" dobrym sposobem na jego złagodzenie jest praktykowanie między innymi medytacji, ćwiczeń oddechowych, które pomogą obniżyć poziom stresu. Warto także zadbać o odpowiednią ilość snu, a na godzinę przed położeniem się do łóżka wyłączyć wszelkie urządzenia cyfrowe.

Pamiętaj, "cyfrowy stres" jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem i może dotknąć każdego.

Sonda
Czy kiedykolwiek odczuwałaś/odczuwałeś "cyfrowy stres"?