Wielki Piątek dniem wolnym od pracy? Nowy sondaż pokazuje podziały
Temat wprowadzenia dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek co jakiś czas powraca do publicznej debaty. Tym razem został on poruszony w najnowszym badaniu opinii publicznej przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”. Jak się okazuje, aż 49% respondentów jest zdania, że Wielki Piątek – dzień szczególny w kalendarzu chrześcijańskim – powinien być wolny od pracy.
Polacy podzieleni w sprawie wolnego dnia
Według wyników badania, 49% Polaków opowiada się za ustanowieniem Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy. Przeciwną opinię wyraziło 35% respondentów, natomiast 16% osób nie miało zdania na ten temat. Wyniki te pokazują, że społeczeństwo jest w tej kwestii mocno podzielone.
Sondaż został przeprowadzony na reprezentatywnej próbie 1007 dorosłych Polaków w dniach 31 marca – 1 kwietnia 2025 roku.
Znaczenie Wielkiego Piątku w tradycji chrześcijańskiej
Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Upamiętnia mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W Polsce dzień ten nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W wielu krajach europejskich – takich jak Niemcy, Szwecja, Norwegia czy Wielka Brytania – obowiązuje zakaz pracy i handel jest ograniczony.
Dla wielu osób Wielki Piątek to czas zadumy, refleksji i uczestnictwa w nabożeństwach. Dlatego też coraz więcej Polaków dostrzega potrzebę nadania mu statusu dnia wolnego od pracy.
Wielki Piątek a prawo pracy w Polsce
Obecnie w Polsce dniami ustawowo wolnymi od pracy są m.in. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Święto Niepodległości czy Boże Ciało. Wielki Piątek, mimo swojego religijnego i symbolicznego znaczenia, nie znalazł się dotąd w tym katalogu.
Ewentualna zmiana tego stanu rzeczy wymagałaby nowelizacji przepisów prawa pracy oraz ustawy o dniach wolnych od pracy. To z kolei wiąże się z decyzjami politycznymi i poparciem ze strony rządu lub większości parlamentarnej.
Społeczne i ekonomiczne konsekwencje wolnego dnia
Wprowadzenie kolejnego dnia wolnego od pracy niesie za sobą zarówno skutki społeczne, jak i gospodarcze. Z jednej strony, byłby to ukłon w stronę osób wierzących, które chcą w pełni przeżywać święta religijne. Z drugiej – dla przedsiębiorców oznaczałoby to kolejny dzień przestoju, co w dłuższej perspektywie może wpływać na efektywność gospodarki, zwłaszcza w sektorze produkcyjnym i usługowym.
Czy Polska pójdzie śladem innych krajów?
Debata nad statusem Wielkiego Piątku w Polsce toczy się od lat. Pomysł ustanowienia go dniem wolnym ma swoich zwolenników i przeciwników. Zwolennicy powołują się na wartości duchowe i tradycję chrześcijańską, przeciwnicy wskazują na możliwe koszty ekonomiczne oraz konieczność zachowania równowagi między życiem religijnym a świeckim.
Oprac. Jakub Mazurkiewicz, źródło: PAP.