kościół

i

Autor: pixabay.com

Czy Środa Popielcowa to święto nakazane? Ile trwa msza w środę 22.02.2023?

2023-02-20 14:45

W kalendarzu katolickim Środa Popielcowa wyznacza pierwszy dzień Wielkiego Postu. Właśnie wtedy obowiązuje wiernych post ścisły, a dodatkowo w godzinach wieczornych odprawia się uroczysta msza z poświęceniem głów popiołem. Czy Środa Popielcowa to święto nakazane i trzeba iść do kościoła? Ile trwa msza w środę 22.02.2023?

Środa Popielcowa - czy jest to święto nakazane czy nie? Takie pytania zadają sobie w ostatnim czasie Polacy. Wielkimi krokami zbliżają się święta wielkanocne, które kojarzą się wszystkim z pisankami, święconką, żurkiem lub jak kto woli białym barszczem i spotkaniami rodzinnymi. Wielkanoc jest jednak najważniejszym świętem w życiu każdego chrześcijanina! Święta te zostały ustanowione na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, a podczas ich trwania rozważa się mękę Jezusa Chrystusa, a pod koniec Wielkiego Tygodnia wierni celebrują jego Zmartwychwstanie. Środa Popielcowa zawsze rozpoczyna Wielki Post, który twa łącznie 40 dni. Tego dnia w godzinach wieczornych wierni uczęszczają na uroczystą mszę świętą, gdzie kapłan sypie na głowy zgromadzonych popiół. Czy msza w Środę Popielcową jest obowiązkowa? Znamy odpowiedź!

Sonda Świąteczna - Ewelina pyta i nie błądzi #5

Środa Popielcowa 2023 - czy trzeba iść do kościoła?

Polacy zadają sobie pytanie czy trzeba iść w Środę Popielcową do kościoła? Czy msza święta w Popielec jest obowiązkowa? Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że w niedziele oraz w święta nakazane, wierni są zobowiązani są uczestniczyć we mszy świętej. Msza w Środę Popielcową ma charakter wyjątkowy, jednak nie należy do świąt nakazanych. Oznacza to, że wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we mszy w Środę Popielcową, jednak jest to bardzo wskazane.

ZOBACZ TAKŻE: Czy w Środę Popielcową można jeść mięso i słodycze? Jest wyjątek!

Msza święta w Środę Popielcową - ile trwa?

Ile trwa msza święta w Środę Popielcową? Jak wygląda msza w Środę Popielcową? Głównym celem uroczystej mszy świętej, rozpoczynającej Wielki Post jest obrzęd posypywania głów popiołem, który przypomina o konieczności pokuty i duchowego przygotowania się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Popiół jest symbolem tego, że wszystko materialne i doczesne przemija, a księża podczas posypywania nim głó wypowiadają słowa "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Msza w Środę Popielcową trwa zazwyczaj około godziny.

Sonda
Czy pójdziesz do kościoła w Środę Popielcową?