Czy ozdrowieniec może się zaszczepić? To pytanie jest w pełni uzasadnione szczególnie teraz, gdy w całym kraju trwa akcja szczepień przeciwko koronawirusowi. W połowie kwietnia zaszczepionych było już niemal 8 mln. mieszkańców i mieszkanek Polski. Stopniowo uruchamiane są zapisy dla kolejnych roczników, a służba zdrowia czeka na ogromne dostawy szczepionek. Organizowane są też punkty szczepień masowych, które mają znacznie przyśpieszyć całą akcję. Jednocześnie przybywa ozdrowieńców. Dane ministerstwa zdrowia z dnia 14.04.2021 pokazują, że COVID-19 przeszło 2 229 801 Polek i Polaków. Wszystkie te osoby mają przeciwciała, których zadaniem jest chronienie organizmu przed zakażeniem. Czy to oznacza, że mogą one zrezygnować ze szczepienia? Znana jest na ten temat opinia dr. Pawła Grzesiowskiego, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.
Polecany artykuł:
Szczepienia ozdrowieńców - dr Paweł Grzesiowski rozwiewa wątpliwości
W jednym z wywiadów dla Pulsu Medycyny o kwestię szczepień ozdrowieńców zapytano eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19. dr Paweł Grzesiowski jednoznacznie stwierdził, że dla ozdrowieńców nie istnieją żadne przeciwwskazania do szczepienia przeciw Sars-CoV-2. Lekarz powiedział, że odporność immunologiczna organizmu po przejściu choroby nie jest trwała, a to oznacza, że ozdrowieńcy mogą i powinni być szczepieni.
Grzesiowski podkreśla jednak, że problem może stanowić pytanie o to, kiedy ozdrowieniec może się zaszczepić. Jego zdaniem osoba po przejściu COVID-19 powinna wykonać szczepienie w okresie 4-12 tygodni od wyzdrowienia, gdyż ponowne zakażenia w takim czasie są rzadkością.