Święto Halloween wywodzi się z tradycji celtyckiej, a sama nazwa pochodzi od angielskiej All Hallows’ Eve, czyli wigilii uroczystości Wszystkich Świętych. Podobne do niego jest meksykańskie święto zmarłych Día de los Muertos podobnie jak Halloween, jest czasem radosnym. Obchodzone jest mniej więcej w tym samym czasie bo 1 i 2 listopada. Meksykanie wierzą, że dusze zmarłych należy wtedy przywitać i wskazać im drogę do domu.
Ze świętem w Polsce od wielu lat walczy kościół katolicki i robi to na różne sposoby. By nie ograniczać dzieci i młodzieży organizowane były Bale Wszystkich Świętych, a w 2022 roku internet podbijają doniesienia o Chrystotekach. Ma być to połączenie dobrej zabawy i modlitwy. W ten sposób odwodzi się młodzież od brania udziału w uroczystości, które zdaniem kościoła nawiązują do zwyczajów pogańskich i czarnej magii.
Czy katolik może obchodzić Halloween?
Księża odradzają zabawy halloweenowe informując, ze są one sprzeczne z chrześcijaństwem. Ta postawa kościoła od wielu lat budzi jednak sprzeciw społeczeństwa. Według ks. Picura, który jest wyjątkowo aktywny na Tik Toku i chętnie odpowiada na pytania widzów, w Halloween nie powinniśmy brać udziału. Nie do końca zgadzają się z tym obserwatorzy księdza, którzy skomentowali filmik niezbyt przychylnie.
,,Osobiście odradzam imprezę w tym stylu" — napisał duchowny na swoim Tik Toku. Nie zgadzają się z tym jednak jego obserwatorzy:
- Nigdy nie zrozumiem, co jest złego, gdy ktoś się przebierze i pozbiera cukierki dobrze się bawiąc.
- Ubieranie choinki też nie pochodzi od chrześcijan, to co też przestajemy?
- Dla mnie to, że ktoś się przebierze i zbiera cukierki, to zwykła zabawa, a nie grzech.
- Nie no, oni myślą, że jak zrobimy to i będziemy się po prostu dobrze bawić ze znajomymi, to na satanizm przejdziemy, czy co? - piszą internauci.