Fundacja Słonie na Balkonie

Czy dzieci w kryzysie psychicznym muszą miesiącami czekać w kolejkach?

2025-03-26 15:06

Możesz pomóc to zmienić wspierając Fundację Słonie na Balkonie swoim 1,5% podatku. KRS 0000 409 122 pomaga sfinansować terapię dzieci i młodzieży.

Fundacja Słonie na Balkonie

i

Autor: Materiały prasowe

Mimo, że zapobieganie samobójstwom stanowi jeden z najważniejszych celów działania Światowej Organizacji Zdrowia, raport NIK z 10 września 2024 podaje, że w Polsce nadal kolejki oczekujących na świadczenia psychiatryczne wydłużają się, podobnie jak czas oczekiwania na leczenie. 

„W Fundacji również widzimy, że  zgłoszeń o pomoc jest coraz więcej. W zeszłym roku dzięki Darczyńcom 1,5% przez pół roku nie musieliśmy czekać z udzielaniem pomocy dzieciom. Natychmiast uruchomiliśmy dodatkowe gabinety i zatrudniliśmy kolejnych specjalistów. Dziś znowu pracujemy z obawą o dzieci czekające na pomoc. Dlatego stale i niezmiennie zapraszamy wszystkich do wpierania misji Słoni. Bo na rosnącą kolejkę patrzymy z dwóch stron. Rzeczywiście zapotrzebowanie na pomoc rośnie w całej Polsce. Ale też kolejka świadczy o tym, że dzieci, ich rodziny ufają nam, pacjenci widzą sens czekania na terapię, a rodzice mają nadzieję, na to że razem wypracujemy zmianę. W 2024 roku pomogliśmy 600 dzieciom. Połowa z nich stałaby do dziś w kolejce, lub podniosłaby statystyki strat, gdyby nie darowizny 1,5%” – mówi prezeska Słoni na Balkonie Joanna Paduszyńska

Kampania 1,5% mówi o tym, że depresja nie ma taryfy ulgowej dla dzieci. Obecnie nawet 7, 8-letnie dzieci cierpią na depresję z całym spektrum objawów fizycznych i psychicznych. Wg danych 1 na 5 dzieci ze szkół podstawowych ma podejrzenie depresji.

„Dzieci nie przyjdą do rodzica i nie powiedzą: chyba mam depresję. O tym, czy dziecko jest w grupie ryzyka związanej z zaburzeniami nastroju, świadczą czasem subtelne objawy. Czujny i obecny w życiu dziecka rodzic może wyłapać sygnały ostrzegawcze nierzadko intuicyjnie - po zmianie zachowania, wyobcowaniu, zamykaniu się w sobie lub z drugiej strony - dziecko może częściej być rozdrażnione, poirytowane, burkliwe, agresywne. Nawracające bóle głowy, brzucha, to często sygnały ostrzegawcze, że dzieci cierpią wewnętrznie”  mówi Joanna Sass - Gust, psycholog i psychoterapeutka w Fundacji Słonie na Balkonie.

W trakcie trwania kampanii 1,5%, Fundacja Słonie na Balkonie zaprasza opiekunów dzieci do udziału w otwartych webinarach. Najbliższy zaplanowany jest na 24 kwietnia będzie dotyczył „Depresji nastolatka”. Wystarczy zarejestrować się przez stronę https://slonienabalkonie.pl/sloniowe-rozkminy/