Spis treści
Miłośnicy kotów kochają je bez względu na ich maść i płeć. Nie da się jednak ukryć, że niektóre koty są po prostu wyjątkowe. Wśród tych czworonogów najgorszą sławą cieszą się czarne koty. Samych kotów nikt o zdanie nie pytał, jednak legenda wśród nich obrosła już we średniowieczu i wciąż pozostaje aktualna. Kto wie, może i wy sami daliście się już ponieść szaleństwu i nie chcecie ryzykować pecha po spotkaniu z czarnym kotem?
Dlaczego czarne koty przynoszą pecha?
Czarny kot przebiegł ci drogę? Natychmiast zawróć! Przecięcie ścieżki oznacza niebezpieczeństwo lub pecha. Czarny kot jest w folklorze symbolem wszystkiego, co złe i pomocnikiem czarownic. Zaczęło się od papieża Grzegorza IX, który w 1233 roku wydał bullę nakazującą i przyzwalającą na zabójstwa czarnych kotów. Ginęły jako pomocnicy szatana. Koty były tracone, palone na stosach, a nawet zrzucane z dachów. Co ciekawe, ta decyzja mogła mieć wpływ na wybuch epidemii dżumy. Gdy zabrakło kotów, szczury i myszy stawały się prawdziwą plagą. W okresie średniowiecza populacja kotów w Europie zmniejszyła się aż o 90%. Poza ochroną przed ciemnymi mocami, przydawało się również miękkie futro, które sprawdzało się na kołnierze i czapki.
W XVI wieku w Wielkiej Brytanii panował okrutny zwyczaj zamurowywania żywcem kotów w domach, by pośmiertnie odstraszały gryzonie. W mieście Ypres w Belgii, aż do XIX wieku odbywało się święto, które kończyło się zrzucaniem kotów z wieży ratusza.
Czy czarny kot przynosi szczęście?
W niektórych kulturach od wieków uważa się natomiast, że czarny kot przynosi ogromne szczęście. Japończycy uważają, że czarne koty przynoszą do domu bogactwo. Odstraszają również złe moce i demony. Angielski przesąd mówi, że warto wręczyć pannie młodej czarnego kota w dniu jej ślubu. Ma to chronić nowożeńców przed ciemnymi mocami i zapewnić szczęście rodzinne!
Przysłowia o kotach
Na temat kotów powstały również liczne przysłowia i przesądy. Kilka z nich możecie znaleźć poniżej.
Kot czarny - los marny.
w nocy wszystkie koty są czarne.
Chłop mowny a kot łowny, z głodu nie zemrą.
Drzeć z kimś koty (kłócić się)
Pogonić komuś kota (dać komuś do zrozumienia)
Kocia muzyka (nieprzyjemna, fałszująca)
Pierwsze koty za płoty (po udanych efektach pracy)