Konklawe z polskimi kardynałami

i

Autor: Osservatore Romano / EIDON/REPORTER/Wikipedia

Wiadomości

Czterech kardynałów z Polski wybierze nowego papieża. Mają zdecydowane poglądy

2025-04-21 15:09

Tylko czterech kardynałów z Polski ma prawo uczestniczyć w konklawe, czyli wyborze nowego papieża. Kim są kardynałowie Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś? Jaką rolę odegrają w konklawe i jakie mają doświadczenie w Kościele? Sprawdź, kto z polskich hierarchów może wpłynąć na przyszłość Stolicy Apostolskiej.

Czterech kardynałów z Polski ma prawo wybrać nowego papieża. Kto to?

Obecnie, czterech kardynałów z Polski ma prawo wziąć udział w wyborze nowego papieża. Zgodnie z zasadami określonymi w konstytucji apostolskiej "Romano Pontifici eligendo", w konklawe mogą uczestniczyć kardynałowie, którzy nie ukończyli 80. roku życia.

Kim są polscy kardynałowie z prawem elektorskim?

Polska ma czterech duchownych z godnością kardynalską uprawnionych do wyboru następcy św. Piotra:

  • Kard. Stanisław Ryłko
  • Kard. Kazimierz Nycz
  • Kard. Konrad Krajewski
  • Kard. Grzegorz Ryś

Warto zaznaczyć, że sytuacja ta ulegnie zmianie 4 lipca, kiedy kard. Ryłko skończy 80 lat i straci prawo elektorskie. Dwóch z tych kardynałów zostało mianowanych przez papieża Franciszka: abp. Konrada Krajewskiego w 2018 roku i abp. Grzegorza Rysia w 2023 roku. Pozostałych trzech – kard. Dziwisza, kard. Ryłkę i kard. Nycza – mianował papież Benedykt XVI.

Kardynałowie Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski na stałe pracują w Watykanie, co podkreśla ich bliski związek ze Stolicą Apostolską.

Najdłuższy staż kardynalski ma abp Stanisław Dziwisz, który nosi biret kardynalski od 18 lat, natomiast najkrócej kardynałem jest Grzegorz Ryś – rok i pięć miesięcy.

Droga do godności kardynalskiej – ścieżki kariery polskich hierarchów

Każdy z kardynałów przeszedł unikalną ścieżkę kariery, zanim osiągnął tak wysoką godność w Kościele.

Kardynał Stanisław Ryłko – od Sekretariatu Stanu do Rady ds. Świeckich

Kard. Stanisław Ryłko w 1992 roku został pracownikiem polskiej Sekcji Sekretariatu Stanu, a następnie sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich. Funkcję prefekta tej Rady pełnił do sierpnia 2016 roku.

Kardynał Konrad Krajewski – jałmużnik papieski i prefekt Dykasterii ds. Miłosierdzia

Kard. Konrad Krajewski został mianowany jałmużnikiem papieskim przez papieża Franciszka w 2013 roku, a w 2022 roku został prefektem nowo powstałej Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia.

Kardynał Grzegorz Ryś – członek Kongregacji ds. Biskupów i Dykasterii ds. Kultu Bożego

Kard. Grzegorz Ryś przyjął święcenia biskupie w 2011 roku, a w 2023 roku został mianowany członkiem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Kardynał Kazimierz Nycz – arcybiskup metropolita warszawski i członek Kongregacji

Kard. Kazimierz Nycz został arcybiskupem metropolitą warszawskim w 2007 roku, a w 2010 roku papież mianował go członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Jak Wybierany Jest Papież?

Zgodnie z przepisami, następca św. Piotra ma być wybrany większością dwóch trzecich głosów. Udział polskich kardynałów w tym procesie jest istotny dla przyszłości Kościoła.

Konklawe rozpoczyna się między 15 a 20 dniem od wakatu Stolicy Apostolskiej. Kardynałowie-elektorzy gromadzą się w Domu św. Marty na terenie Watykanu. Od momentu rozpoczęcia wyborów, Dom św. Marty oraz Kaplica Sykstyńska, gdzie odbywa się głosowanie, są zamknięte dla osób z zewnątrz. Cały Watykan jest zarządzany w sposób zapewniający pełną tajność procesu.

Głosowanie w Kaplicy Sykstyńskiej: Tajemnica i Nierozpoznawalne Pismo

Samo głosowanie odbywa się w Kaplicy Sykstyńskiej, która pozostaje absolutnie zamknięta dla osób postronnych. Kardynałowie oddają głosy na prostokątnych kartach z napisem "Eligo in Summum Pontificem" ("Wybieram na najwyższego kapłana").

Kardynałowie wpisują imię wybranego kandydata, starając się używać nierozpoznawalnego pisma, aby uniemożliwić identyfikację głosującego. Karty z dwoma imionami lub puste są nieważne.

Większość 2/3 Głosów: Klucz do Wyboru Papieża

Papież jest wybierany większością 2/3 głosów, obliczaną w stosunku do ogólnej liczby obecnych elektorów. Jeśli liczba kardynałów nie dzieli się na trzy równe części, wymagany jest jeden głos więcej.

"Habemus Papam": Biały Dym i Ogłoszenie Wyboru

Po kanonicznym wyborze, kardynał dziekan pyta elekta o zgodę na przyjęcie wyboru na Biskupa Rzymskiego. Po uzyskaniu zgody, ustalane jest imię, które przyjmie nowy papież.

Wierni dowiadują się o wyborze za pośrednictwem białego dymu, który pojawia się nad Kaplicą Sykstyńską. Następnie, najstarszy wiekiem kardynał ogłasza z balkonu Bazyliki św. Piotra: "Habemus papam. Mamy nowego papieża".

Śląsk Radio ESKA Google News
Jak dobrze znasz papieża Franciszka?
Pytanie 1 z 10
W którym roku urodził się papież Franciszek?