13 członków Rady Medycznej złożyło dziś dymisję
Rada Medyczna to organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego. Do tej pory w jej skład wchodził przewodniczący oraz 17 ekspertów medycznych. Do zadań Rady Medycznej należy przede wszystkim "analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych – takich jak rozporządzenia, które wprowadzają nowe zasady i ograniczenia w kraju". Dziś (14 stycznia) o godz. 12:00 rozpoczęło się spotkanie członków Rady Medycznej z premierem i ministrem zdrowia. Jak podaje PAP decyzja o rezygnacji z zajmowanych stanowisk wynikała z nierealizowania rekomendacji Rady.
W oświadczeniu Rady Medycznej przeczytać można, że powodem dymisji był "brak wpływu rekomendacji na realne działania" oraz "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy". Członkowie Rady Medycznej napisali również w oświadczeniu, że byli oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania rządu, a jednocześnie obserwowali "narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią".
Pod oświadczeniem podpisy złożyli następujący członkowie Rady Medycznej: prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simom, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.
Rezygnacji na ręce premiera nie złożyły cztery osoby z Rady Medycznej, m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!