Pieniądze

i

Autor: www.pixabay.com.pl

pieniądze

Coraz bliżej niższej składki zdrowotnej. Podjęto kolejną decyzję

2025-04-23 21:04

Senat przyjął bez poprawek ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Nowelizacja budzi kontrowersje ze względu na ubytek wpływów do NFZ, szacowany na 4,6 mld zł. Rząd zapewnia, że pokryje stratę z budżetu państwa. Sprawdź, co to oznacza dla Twojej firmy i jakie argumenty padły w Senacie.

Senat zatwierdza obniżkę składki zdrowotnej – co to oznacza dla przedsiębiorców?

W środę Senat przegłosował bez poprawek nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która zakłada obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Za przyjęciem ustawy głosowało 58 senatorów, przeciw było 36, a trzech wstrzymało się od głosu. Wcześniej odrzucono wniosek o odrzucenie ustawy w całości, zgłoszony przez senatorów PiS.

Senator Kazimierz Kleina (Platforma Obywatelska) wyraził zaufanie, że Ministerstwo Finansów zabezpieczy środki na pokrycie ubytku we wpływach do NFZ. Wiceszef MF, Jarosław Neneman, zapewnił, że rząd uwzględnił tę zmianę w konstrukcji budżetu na kolejne lata.

- W konstrukcji budżetu na kolejne lata uwzględniona jest zmiana związana z obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - podkreślił Neneman.

Nowe przepisy nie wpłyną na wysokość składki zdrowotnej płaconej przez pracowników na etacie (9 proc.) ani na składkę w przypadku świadczeń emerytalnych (również 9 proc.). Zmiana ma obowiązywać od początku 2026 r. i będzie kosztować budżet państwa 4,6 mld zł.

Tomasz Jakubiak wrzucił nowe nagranie ze szpitala. Zaapelował do fanów

Kontrowersje wokół obniżki: kto zyska, a kto straci?

Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców spotkało się z krytyką ze strony niektórych środowisk. Senator Wojciech Konieczny (Lewica), wiceminister zdrowia, ocenił, że "składka zdrowotna nie powinna być obniżona, ponieważ obecne nakłady na ochronę zdrowia są w Polsce niewystarczające" i nazwał ten dzień "smutnym".

Senator Waldemar Pawlak (Trzecia Droga) argumentował, że obniżka to "sprzątanie po bałaganie wprowadzonym w 2022 r.", odnosząc się do zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu rządu Mateusza Morawieckiego.

Nowela wprowadza dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców: ryczałtową do pewnego poziomu dochodów i procentową od nadwyżki. Zmiany mają dotyczyć około 2,5 mln osób prowadzących działalność gospodarczą.

Dopasuj niemiecką nazwę miejscowości Pomorza Zachodniego do polskiej
Pytanie 1 z 13
Na początek coś prostego - Stettin