98 % ojców dzieci w wieku 1-3 lat jest aktywnych zawodowo - wynika z badań, które opublikowano w raporcie "Praca a dom. Wyzwania dla rodziców i ich konsekwencje" Polskiego Instytuty Ekonomicznego.
Jak wynika z przygotowanego raportu mężczyźni zdecydowanie rzadziej niż ich partnerki korzystają z urlopu rodzicielskiego. W 2021 r. w z tej możliwości skorzystało zaledwie 4 tys. mężczyzn. Ile było pań? Nie będzie zaskoczeniem, że zdecydowało się na tę możliwosć 377 tys. kobiet.
84% ankietowanych mężczyzn przyznało się również, iż po urodzinach dziecka nie miało dłuższej przerwy w pracy. Panowie nie odpoczywali więcej niż dwa tygodnie, a co za tym idzie to ich partnerki musiały przejąć jak najszybciej pełną opiekę i kontrolę nad dzieckiem i w domu. Trudno się zatem dziwić, że coraz częściej Polki są po prostu bardzo zmęczone i nie wyobrażają sobie szybkiego powrotu do obowiązków służbowych.
Wpływ ma na to z pewnością również inflacja, która sprawiła, że wiele rodzin nie może już pozwolić sobie na stałą opiekunkę do dziecka. Z pomocą nie zawsze może przyjść rodzina, gdyż i ona pracuje zazwyczaj na pełen etat.
Młode mamy nie wracają szybko do pracy nie tylko dlatego, że ich mężowie nie mogą poświęcić się dziecku. Aż 54% kobiet, które do pracy wróciły po urodzeniu dzieci oraz 68 proc. mężczyzn musi łączyć rodzicielstwo z byciem ciągle dyspozycyjnym i "pod telefonem". Mało kto może pozwolić sobie na luksus nieprzynoszenia pracy do domu.
Ten problem ma pomóc rozwiązać dyrektywa europejska, która nazywana jest work-life balance. Polski projekt ustawy realizujący założenia tej dyrektywy wciąż czeka na głosowanie w Sejmie.Głównym celem work-life balance jest zwiększenie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. W szczególności uwzględnione zostaną kwestie matek pracujących. Przepisy miały zacząć obowiązywać już na początku roku 2023. Co przewidują przepisy? To między innymi wydłużenie urlopu rodzicielskiego z 32 na 41 tygodni i w przypadku ciąży mnogiej z 34 na 43 tygodnie. Zostanie też zrównana liczba tygodni niezbywalnego urlopu (płatnego 70%) do dziewięciu. To o tyle ważne, że obecnie ojcowie mają go zaledwie dwa tygodnie.
Polecany artykuł: