Co to są Zaduszki? To dzień, który obchodzimy 2 listopada. Nazywane są również Dniem Zadusznym lub w niektórych regionach Polski - Świętem Zmarłych. Ustanowiony został w 998 roku, jednak tradycja Zaduszek sięga jeszcze czasów przedchrześcijańskich. Nasi przodkowie odprawiali wtedy tak zwane Dziady podczas których komunikowali się z duszami zmarłych. Celem było oczywiście zyskanie ich przychylności. Obrzędy te stały się inspiracją między innymi dla Adama Mickiewicza.
Tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć w XII w. Jednym ze zwyczajów było oczywiście zapalanie na grobach zniczy. Nasi przodkowie stawali również jadło i napitek. Tradycja palenia ogni związana jest z pogańskim zwyczajem rozpalania ognisk na mogiłach, na rozstajach dróg i w obejściach, aby wskazywać drogę duchom. Płomienie ogrzać miały błąkające się po świecie dusze. W dziady goszczono wszelkich podróżników i żebraków, bo wierzono, że dusze zmarłych mogą przybrać ich ciała i przemówić do swoich bliskich. Uchylano drzwi wejściowe wieczorem, by dusze zmarłych mogły odwiedzić swoje dawne domostwa. Przygotowywano nawet wodę i mydło, jeśli zapragnęłyby się oczyścić.
Zaduszki 2022 - czy są wolne od szkoły i pracy?
Zaduszki 2 listopada, to dzień roboczy. Tego dnia otwarte są również galerie handlowe, sklepy czy też urzędy. Do szkoły wrócą uczniowie, a wszyscy, którzy nie poprosili szefa o wolne muszą wrócić do pracy. Kolejny dodatkowy dzień wolny w tygodniu przypada 11 listopada, a jest to Święto Niepodległości. W roku 2022 wypada ono w piątek, co oznacza, że czeka nas wszystkich długi weekend!