Co to jest emerytura stażowa?

i

Autor: SHUTTERSTOCK Co to jest emerytura stażowa?

Co to jest emerytura stażowa? Komu przysługuje?

2022-03-30 12:41

Emerytura to świadczenie wypłacane osobom, które zakończyły aktywność zawodową. W Polsce otrzymuje się ją w wieku 60 lat (kobiety) i 65 (mężczyźni). Jednak w ostatnim czasie pojawiły się także inne pomysły - w tym emerytura stażowa. Czym jest więc emerytura stażowa? Właśnie tego dowiesz się z naszego artykułu.

Emerytury stażowe pozwoliłyby wielu Polkom i Polakom przejść wcześniej na emeryturę. Obowiązujący obecnie powszechny wiek emerytalny to 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Przy wprowadzeniu emerytur stażowych wiek nie miałby znaczenia, tak jak jest to teraz. Emerytura stażowa ma być formą docenienia przez państwo tych ubezpieczonych, którzy legitymują się długim okresem zatrudnienia. W wielu zawodach konsekwencją jest utrata zdrowia i sił, co uniemożliwia kontynuowanie pracy do osiągnięcie wieku emerytalnego.

Co to jest emerytura stażowa?

Emerytura stażowa jest pomysłem prezydenta Andrzeja Dudy. Według prezydenta emerytura miałaby być wypłacana nie po otrzymaniu określonego wieku, ale ma być zależna od wieku obywatela. Według planów emerytura stażowa przysługiwałaby tym pracownikom, którzy przez cały okres pracy opłacali składki do ZUS lub KRUS. Przejście na emeryturę stażową ma być uprawnieniem, a nie obowiązkiem ubezpieczonego.

Kiedy emerytury stażowe wejdą w życie?

Nie wiadomo, kiedy emerytury stażowe wejdą w życie Na prezydenckim projekcie ustawy widnieje proponowana data 1 stycznia 2023 roku. Wszystko zależy jednak od procesu legislacyjnego i decyzji rządzących. Na razie trwają prace w komisjach sejmowych.

W połowie grudnia do Sejmu wpłynął prezydencki projekt dotyczący emerytur stażowych. Wypracowanie propozycji tzw. emerytury stażowej było zadaniem powołanej w maju przez prezydenta Rady ds. Społecznych. Duda mówił wówczas, że chciałby, aby ta propozycja został przygotowana "jak najlepiej i jak najrozsądniej".

Złożony w Sejmie prezydencki projekt przewiduje, że na wcześniejsze emerytury mogłyby przechodzić osoby, które mają odpowiednio wysoki staż pracy: 39 lat w przypadku kobiet oraz 44 lata w przypadku mężczyzn oraz zgromadzony kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Projekt obejmuje regulacją osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym, a także tych objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych.

Powszechny wiek emerytalny, który obowiązuje od 1 października 2017 r., wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Prof. Antoni Dudek: Morawicki to ani realny premier, ani marionetka

KOMU W POLSCE PRZYSŁUGUJE EMERYTURA?

Świadczenie to przysługuje osobom, które ukończyły wymagany wiek (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) oraz posiadają wymaganą liczbę okresów składkowych i nieskładkowych (20 dla kobiet i 25 dla mężczyzn, przy czym okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć 1/3 okresów składkowych).

Za okresy składkowe uznawane są te, w których dana osoba podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, odbywała czynną służbę w Wojsku Polskim lub pobierała zasiłek macierzyński. Jeśli potencjalny emeryt spełni te warunki, jednak emerytura wyliczona na podstawie zgromadzonego kapitału będzie niższa niż minimalna kwota świadczenia, wówczas zostanie ona podwyższona do tej sumy.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!