Lato to jedna z najbardziej lubianych pór roku. Słoneczna pogoda sprawia, że znacznie więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Niestety są także złe aspekty tej pory roku, a mianowicie KLESZCZE mogące przenosić groźne choroby takie jak borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Do spotkania z kleszczem najczęściej dochodzi w miejscach porośniętych trawą lub krzewami. Zarośla stanowią bowiem idealne miejsce oczekiwania na swoją „ofiarę”. Spacerując po lesie, łące lub parku czy wypoczywając nad jeziorem jesteśmy szczególnie narażeni na spotkanie kleszcza.
Jak uchronić się przed ukąszeniem kleszcza? Co odstrasza kleszcze? Zobacz 9 skutecznych trików
Zanim więc wybierzesz się na łono natury, sprawdź, jak skutecznie uchronić się przed kleszczami. Oto dziewięć trików! By przejść do galerii, kliknij w pierwsze zdjęcie, a następnie kieruj się strzałkami.
Co zrobić, jeżeli jednak kleszcz nas ugryzie?
Gdy zobaczysz na sobie kleszcza, powinieneś natychmiast przystąpić do jego usunięcia. Kleszcze usuwamy wyłącznie mechanicznie przy pomocy pęsety lub odpowiednich przyrządów do usuwania kleszczy. Zabieg ten wykonujemy niezwłocznie po zauważeniu kleszcza, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Wyciągając kleszcza chwytamy go, jak najbliżej skóry, za przednią część ciała i pewnym ruchem pociągamy ku górze. Ranę po ukąszeniu dokładnie oczyszczamy środkiem dezynfekującym.
Miejsce po ukąszeniu obserwujemy przez kilkanaście dni, zwracamy również uwagę na ogólne samopoczucie. Jeżeli pojawią się niepokojące objawy tj. osłabienie, ból głowy, gorączka, ból mięśni lub pierścieniowate zaczerwienienie skóry wokół ukąszenia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.