Według najnowszego sondażu, ogólna ocena pracy prezydenta Donalda Trumpa wynosi 45 proc. 51 proc. uczestników sondażu Gallupa wyraża przeciwną opinię. W pierwszym badaniu opinii publicznej po objęciu urzędu 20 stycznia br. Republikanina popierało 47 proc. respondentów.
Autorzy badania zwracają uwagę, że ogólną aprobatę dla działań prezydenta wyraziło jedynie 4 proc. Demokratów oraz 37 proc. niezależnych wyborców.
Najniżej oceniana polityka międzynarodowa
Jak podkreśla Gallup, różnica w ocenie pracy Trumpa przez przedstawicieli obu głównych amerykańskich partii wynosi aż 89 proc. Większa, bo sięgająca odpowiednio 90 i 92 proc., była jedynie w dwóch sondażach przeprowadzonych jesienią 2020 roku, kiedy prezydent ubiegał się o reelekcję. Dla porównania, w przypadku prezydenta Joe Bidena, w październiku 2021 roku, różnica ta wynosiła 88 proc.
Podobny odsetek ankietowanych, jak w ogólnej ocenie, wyraził zadowolenie z polityki Trumpa w kwestiach imigracyjnych (46 proc.), spraw zagranicznych (44 proc.), handlu międzynarodowego (42 proc.) oraz gospodarki (42 proc.). Nieco mniejszy odsetek, bo 40 proc., aprobuje sposób, w jaki prezydent radzi sobie z sytuacją na Ukrainie oraz z konfliktem na Bliskim Wschodzie, między Izraelem a Palestyńczykami.
Aktywny miesiąc
Druga kadencja Donalda Trumpa rozpoczęła się 20 stycznia 2025 r. Od samego początku, prezydent USA podjął zdecydowane działania, mające na celu wprowadzenie w życie głównych obietnic, składanych przez niego podczas kampanii wyborczej.
Z gabinetu owalnego zaczął płynąć strumień rozporządzeń wykonawczych dotyczących różnych dziedzin życia i polityki. Intensywne działania prowadził również Elon Musk - bliski współpracownik Trumpa, który odpowiada za zredukowanie kosztów funkcjonowania państwa.
Mocny zwrot nastąpił w polityce zagranicznej. Amerykanie przyjęli agresywną retorykę w stosunku do swoich sąsiadów i sojuszników, mocno zaangażowali się w negocjowanie rozejmu między Izraelem i Hamasem, podjęli również działania mające na celu zakończenie wojny w Ukrainie - ignorując przy tym stanowiska Europy i samej Ukrainy - kończąc jednocześnie okres międzynarodowej izolacji Rosji.
Gallup przypomina, że amerykańskim przywódcą, który na tym samym etapie prezydentury (w lutym) otrzymał niską ogólną ocenę, był Bill Clinton z poparciem na poziomie 51 proc. Najwyższą aprobatę odnotowali natomiast John F. Kennedy (72 proc.) oraz Jimmy Carter.