donald trump

i

Autor: CHIP SOMODEVILLA/Getty AFP/East News

świat

Cła Donalda Trumpa. Kanada, Meksyk i Chiny zapowiadają działania odwetowe. "Wojny handlowe i celne nie mają zwycięzców"

2025-02-02 7:36

Kanada wprowadzi cła odwetowe na amerykańskie towary - zapowiedział w sobotę (1 lutego) Justin Trudeau, premier Kanady. To odpowiedź na ogłoszone wcześniej cła amerykańskie. Wcześniej, wprowadzenie ceł odwetowych zarządziła prezydent Meksyku, protestują również Chiny, które wprost wspominają o "wojnie handlowej".

Według zapowiedzi premiera Trudeau, Kanada wprowadzi 25 proc. cła odwetowe na towary amerykańskie wartości 155 mld dolarów kanadyjskich (CAD) (ok. 106,5 mld USD).

Trudeau zapowiada konsekwencje dla Amerykanów

Podczas konferencji prasowej w Ottawie Trudeau oświadczył, że cła na towary amerykańskie wartości 30 mld CAD wejdą w życie we wtorek 4 lutego a pozostałe, na towary wartości 125 mld CAD, w ciągu kolejnych 21 dni. Czas ten kanadyjskie firmy mają wykorzystać na znalezienie alternatywnych dostawców.

- Ta decyzja naraża na szwank relację o charakterze historycznym - podkreślił Trudeau, komentując sobotnią decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu od wtorku 25 proc. ceł na import towarów z Kanady oraz 10 proc. ceł na import kanadyjskiej ropy naftowej. - Chcę zwrócić się bezpośrednio do Amerykanów, naszych najbliższych przyjaciół i sąsiadów. To wybór, który zaszkodzi Kanadyjczykom, ale ponadto będzie miał rzeczywiste konsekwencje dla was. Cła na Kanadę narażą wasze miejsca pracy (…) Podniosą dla was koszty, w tym koszty zakupów żywności i benzyny na stacjach.

Kanadyjskie cła

Trudeau podkreślił też, że cła ograniczą dostęp do takich towarów jak surowce do produkcji nawozów, stal, uran i aluminium oraz naruszą porozumienie o wolnym handlu między Kanadą, USA i Meksykiem. Premier Kanady przypomniał, że to na terenie Kanady znajdują się złoża minerałów krytycznych, surowce energetyczne i inne zasoby naturalne, których USA potrzebują.

Na początek Kanada będzie nakładać cła na amerykańskie warzywa, soki owocowe – w tym sok pomarańczowy, piwo, wino, mocne alkohole, ubrania, buty i perfumy. Cła zostaną też nałożone na sprzęty gospodarstwa domowego, meble, sprzęt sportowy, drewno, wyroby plastikowe i „wiele wiele innych” - dodał Trudeau. Kanada planuje też inne działania, takie jak np. ograniczenia eksportowe minerałów krytycznych i ropy do USA oraz zablokowanie amerykańskim firmom możliwości uczestniczenia w przetargach na kanadyjskie zamówienia publiczne.

"Zmieńcie plany wakacyjne"

Premier Kanady zwrócił się do Kanadyjczyków, by kupowali kanadyjskie towary i zachęcał do zmiany planów wakacyjnych.

Zaapelował o solidarność w trudnych czasach i wzajemną pomoc.

- Mamy swoją własną tożsamość, naszą własną historię i nasze własne wartości. (…) Wolimy rozstrzygać spory poprzez dyplomację, ale jesteśmy gotowi, żeby się bić kiedy to jest konieczne (…) Kanada jest najlepszym krajem na świecie - powiedział Trudeau.

Trudeau wspomniał też o swojej sobotniej rozmowie z prezydentką Meksyku Claudią Sheinbaum. „Zobowiązaliśmy się do współpracy, by stawić czoła [cłom]” - powiedział Trudeau.

Nie tylko Kanada

Wprowadzenie ceł w odwecie za 25-procentowe taryfy nałożone na import z Meksyku przez prezydenta USA, nakazała też prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum. Odrzuciła oskarżenia o związki jej rządu z organizacjami przestępczymi.

Ministerstwo gospodarki nie podało, jak dotychczas, szczegółów w sprawie tych ceł i innych środków odwetowych – podał dziennik „El Sol de Mexico”.

Również Chiny stanowczo sprzeciwiły się decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu 10-procentowych ceł na import z ChRL. Pekin zapowiedział podjęcie działań odwetowych, w tym skargi do Światowej Organizacji Handlu.

- Wojny handlowe i celne nie mają zwycięzców – oświadczył w niedzielę (2 lutego) rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, podkreślając, że decyzje prezydenta Donalda Trumpa "nie rozwiążą wewnętrznych problemów USA i nie przyniosą korzyści żadnej ze stron, a tym bardziej światu".

Rozporządzenie Trumpa

Rozporządzenie podpisane w sobotę przez Trumpa przewiduje nałożenie 25-procentowych ceł na towary z Kanady i Meksyku oraz dodatkowych 10-procentowych ceł na import z Chin. Wyjątkiem będą surowce energetyczne z Kanady, obłożone cłem w wysokości 10 proc. Nowe taryfy mają wejść w życie 4 lutego.

Jako oficjalny powód nałożenia ceł Biały Dom podał napływ fentanylu przez północną i południową granicę USA oraz udział Chin w zaopatrywaniu karteli narkotykowych w prekursory potrzebne do wytwarzania narkotyku, który przyczynił się do śmierci niemal 100 tys. Amerykanów w ub.r.

SHORT EB_TRUMP MOŻE WYWOŁAĆ WOJNĘ W NATO!