Chosta-2: Rosyjski koronawirus odporny na szczepionki?
Wirus odkryto ponad dwa lata temu w pobliżu rosyjskiego Parku Narodowego Soczi. Początkowo uważano, że nie ma zdolności do zarażania ludzi, jednakże szczegółowe badania wykazały, że może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Co więcej, według naukowców, Chosta-2 jest odporna na dotychczasowe szczepionki chroniące przed Covid-19.
Czytaj także: Kiedy koniec pandemii Covid-19? WHO: "Widzimy kres"
Jak podkreślają naukowcy, Chosta-2 należy do tej samej kategorii wirusów, co SARS-CoV-2, który wywołuje Covid-19. Jednakże przeciwciała osób zaszczepionych lub tych, które były zakażone wariantem omikron, nie zwalczają wirusa Chosta-2.
Czy Chosta-2 jest śmiertelnie niebezpieczny?
Naukowcu z Washington State University i Tulane University uspokajają, że póki co Chosta-2 nie wywołuje poważnych chorób u ludzi, jednakże podobnie jak SARS-CoC-2, może zmutować (zwłaszcza, jeśli spotka się w zwierzęcym organizmie z SARS-CoV-2 i ponownie przeniesie się na człowieka). W związku z tym konieczna jest praca nad kolejnymi szczepionkami.
Covid-19: Ile zachorowań w Polsce?
Łącznie – jak podano w piątek – od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 268 049 przypadków. Zmarło 117 431 osób z COVID-19