Świat wita Nowy Rok. Gdzie rozpoczęła się zabawa?
Polki i Polacy wciąż jeszcze kilka godzin oczekują na rozpoczęcie nowego, 2025 roku. W niektórych miejscach na świecie huczne imprezy już się rozpoczęły. We wtorek, o godz. 11:00 czasu polskiego jako pierwsi Nowy Rok przywitali mieszkańcy Republiki Kiribati na Pacyfiku. Zaledwie godzinę po mieszkańcach Kiribati, kielichy z szampanem wznieśli Nowozelandczycy, jednak dla precyzji należy zaznaczyć, że 750 mieszkańców Wysp Chatham, będących częścią Nowej Zelandii, przywitało Nowy Rok 45 minut wcześniej od rodaków zamieszkujących stolicę kraju Wellington.
Spektakularnie Nowy Rok powitała także Australia. W Sydney zorganizowano ogromny pokaz fajerwerków (łącznie dziewięć ton). Sydney to nie jedyne miasto w Australii, które hucznie witało nowy rok. W Melbourne również odbył się pokaz fajerwerków. Władze tego miasta przygotowały punkty obserwacyjne. Wydarzenia z Sydney możecie zobaczyć w galerii poniżej.
Nowy Rok powitali także mieszkańcy Tokio. Oficjalne powitanie 2025 roku w Tokio zostało tradycyjnie zorganizowane w buddyjskiej świątyni Zojo-ji, która pochodzi z końca XIV wieku. Obchodom o charakterze bardziej kulturalnym niż religijnym towarzyszył pokaz świateł.
W stolicy Chińskiej Republiki Ludowej - Pekinie powitano Nowy Rok pokazem świateł i tańców w parku Shougang, gdzie zebrały się tysiące mieszkańców stolicy Chin. Główne obchody noworoczne odbędą się w ChRL jednak dopiero 29 stycznia, kiedy nastanie chiński Nowy Rok. W Państwie Środka Nowy Rok Księżycowy, tym razem drewnianego węża, jest najważniejszym świętem w roku. Wówczas Chińczycy siadają wraz z rodzinami przy stołach, na ogół ubrani na czerwono, aby wspólnie zjeść wyjątkowy posiłek i złożyć sobie życzenia.
Kalendarz księżycowy wyznacza w Chinach porządek świąt, a z okazji swojego Nowego Roku Chińczycy wracają do rodzinnych domów, tym samym powodując największy tymczasowy ruch migracyjny na świecie.
Na Starym Kontynencie rok 2025 jako pierwszy powita Stambuł o godz. 22 w Polsce, a następnie Ateny, gdzie co roku niebo rozświetlają fajerwerki puszczane z okolic antycznego Akropolu. Ostatnimi europejskimi stolicami, których mieszkańcy będą życzyć sobie wszystkiego najlepszego w 2025 roku, będą Londyn i Lizbona, które są "spóźnione" o godzinę w stosunku do Warszawy.
Stany Zjednoczone jako ostatnie wejdą w Nowy Rok, co oznacza, że gdy w Polsce bale będą dobiegać końca, to Amerykanie dopiero otworzą szampana. Mimo że symbolem tej nocy są zabawy na nowojorskim Times Square, gdzie tysiące osób zbiera się i wspólnie żegna mijający rok, to na amerykańskich wyspach Bakera i Howlanda, leżących na Oceanie Spokojnym, kończy się rok kalendarzowy. Wyspy te są bezludne, a ich terytorium zajmuje rezerwat przyrody.