Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Chcesz być zdrowy? Drzemka w ciągu dnia ci w tym pomoże!

2022-04-03 17:21

W okresie, gdy występują nagłe zmiany pogody, jesteśmy narażeni na stres czy po prostu źle spaliśmy nachodzi nas ochota na drzemkę. Naukowcy udowodnili, że drzemka nie tylko jest przyjemna, ale może mieć bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Jak często robić sobie drzemkę, żeby być zdrowszym? Odpowiedź znajdziecie w artykule.

Drzemka ma pozytywny wpływ na twoje zdrowie

Profilaktyka prozdrowotna właśnie stała się jeszcze przyjemniejsza. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego w Lozannie, robiąc sobie krótką przerwę na odpoczynek w ciągu dnia, pozytywnie wpływasz na swoje zdrowie. Jak to możliwe?

Badania nad drzemką trwały przez około 5 lat. W badaniu wzięło udział 3462 dorosłych osób w wieku od 35 do 75 lat. Z ankiet wynikało, że 58 procent osób badanych w ogóle nie drzemało, 19 procent decydowało się na jedną lub dwie drzemki w tygodniu, a 12 procent na trzy do pięciu. Pozostałe 11 procent badanych przysypiało każdego dnia.Naukowcy analizowali zarówno wzorce snu i ogólny stan zdrowia badanych, a ich głównym celem było sprawdzenie, czy osoby, które drzemały, miały wyższe czy niższe ryzyko zawału serca lub udaru w porównaniu do osób, które nie drzemały.

Analiza danych zebranych w przeciągu 5 lat potwierdziły jasno, że drzemanie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Jest tylko jeden haczyk – liczba drzemek nie może być ani za duża, ani za mała. W ciągu 5 lat wśród badanych doszło do 155 zawałów serca, udarów mózgu i innych chorób spowodowanych zatkanymi tętnicami, które wymagały operacji. Wśród tych przypadków 93 osoby nie drzemały w ogóle, 12 osób decydowało się na drzemki 1-2 razy w tygodniu, 22 osoby 3-5 razy w tygodniu, a 28 osób 6-7 razy w tygodniu. Jakie były wnioski naukowców?

Osoby, które zdecydowały się na drzemkę 1 lub 2 razy w ciągu tygodnia okazały się być o 48 procent mniej narażeni na poważne problemy z sercem w stosunku do pozostałych uczestników badania!

Czy to możliwe, że sen ma aż tak duży wpływ na nasze zdrowie? Dorosły człowiek potrzebuje około 7-8 godzin snu dziennie. Jeżeli skróci się czas snu, to często skutkuje to podwyższonym ryzykiem miażdżycy i co za tym idzie może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i chorób serca. Dlatego jeśli nie wyspaliśmy się w nocy, to drzemka może być „środkiem ochronnym”, dzięki któremu zniwelujemy szkodliwe skutki niewyspania.

Zdaniem naukowców, drzemki częstsze, niż 3 razy w tygodniu nie są zdrowe i najlepiej jest, gdy dajemy naszemu organizmowi wyspać się w ciągu nocy.