Rogale

i

Autor: poznan.pl

PanParagon

Ceny rogali świętomarcińskich w 2023 i 2024 roku. Czy smak poznańskiej tradycji staje się luksusem?

2024-11-08 11:47

Poznaniakom Święto Niepodległości jednoznacznie kojarzy się z rogalami świętomarcińskimi. Czy tradycja zajadania się tymi przysmakami rozpowszechniła się także w innych regionach Polski? Ile aktualnie kosztują rogale świętomarcińskie w cukierniach oraz dyskontach i czy są droższe niż w poprzednim roku? Odpowiedzi na te pytania znajdują się na paragonach dodanych do popularnej aplikacji zakupowej.

Ceny rogali świętomarcińskich

PanParagon to aplikacja do wyszukiwania promocji i przechowywania paragonów. Każdego miesiąca w naszym systemie notujemy średnio 1,5 mln dowodów zakupu. Tak duża baza anonimowych danych to cenne źródło informacji o cenach czy trendach konsumenckich w Polsce. Jako poznańska firma nie mogliśmy pominąć badania o rogalach świętomarcińskich w okresie Święta Niepodległości – informuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Sprawdziliśmy obecność naszego regionalnego przysmaku na paragonach na terenie całego kraju, a także przyjrzeliśmy się cennikowi w dyskontach oraz cukierniach w 2023 i 2024 roku. 

Co pokazują wyniki badania? 

W okresie Święta Niepodległości Poznań rogalem stoi  

Jak się okazuje rogale świętomarcińskie to nieodłączny element 11 listopada w Wielkopolsce. W tym regionie Polski słodkości te znalazły się na 4,6 proc. paragonów z kategorii “jedzenie”. Co ciekawe, rogale świętomarcińskie kupowane są także w innych częściach kraju. Poznański, tradycyjny przysmak poza obrębem Wielkopolski znalazł się na niemal 1 proc. paragonów spożywczych. Szczegóły przedstawia poniższa grafika.  

PanParagon

i

Autor: Materiały prasowe

A jak w ostatnim roku zmienił się cennik rogali z białym makiem?  

Niewielki wzrost cen rogali świętomarcińskich w 2024 roku 

Analiza cen rogali świętomarcińskich ujawnia, że w ostatnim roku średnie ceny tego poznańskiego przysmaku nieznacznie wzrosły. W poprzednim roku w dyskontach rogale te kosztowały ok. 36,94 zł/kg, obecnie cennik opiewa na 37,24 zł/kg. To nieznaczny skok ceny wynoszący zaledwie 1 proc. Natomiast w cukierniach w 2023 r. tradycyjne rogale z Poznania kosztowały ok. 55 zł/kg, w tym roku mediana cen wskazuje na 56 zł/kg. Zmiana w cenniku wynosi zatem 2 proc.  

PanParagon

i

Autor: Materiały prasowe

Gdzie najczęściej udajemy się po zakup rogala? 

Po rogala świętomarcińskiego do dyskontu 

Cennik rogali świętomarcińskich w dyskontach znacznie różni od tych sprzedawanych w cukierniach. Mediana cen z paragonów wskazuje na rozbieżność ok. 18 zł w przeliczeniu na jeden kilogram. Czy takie różnice przekładają się na częstotliwość zakupu rogali wśród polskich konsumentów? 

Około 59 proc. paragonów z rogalami świętomarcińskimi pochodzi z dyskontów, a 41 proc. stanowią dowody zakupu z cukierni. Sieci handlowe kuszą niższą ceną oraz możliwością zakupu rogala przy okazji innych sprawunków, natomiast cukiernie wyższą jakością i certyfikatami. W tym starciu wygrywa jednak oszczędność pieniędzy oraz czasu – zauważa Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.     

PanParagon

i

Autor: Materiały prasowe

Co wpłynęło na wzrost cen rogali świętomarcińskich w ostatnim roku? 

Rogale podrożały, a cukier znacząco potaniał 

Eksperci zauważyli także, że jeden z kluczowych składników rogali świętomarcińskich w ostatnim roku znacząco potaniał. Mowa o cukrze, którego cena w październiku 2023 roku wyniosła ok. 5,79 zł/kg, natomiast w analogicznym miesiącu w tym roku cena zmalała do ok. 3,99 zł/kg. To oznacza spadek w cenie o ok. 31 proc.!  

PanParagon

i

Autor: Materiały prasowe

Dlaczego więc nie widać podobnej tendencji w przypadku rogali świętomarcińskich? 

Na ceny rogali świętomarcińskich wpływ ma wiele czynników. Choć cukier potaniał, inne składniki tj. margaryna, orzechy czy biały mak mogą wciąż pozostawać na wysokim poziomie cenowym. Na końcową cenę tych produktów spożywczych składają się także rosnące koszty utrzymania pracowników czy zużywanej do produkcji energii elektrycznej. To w zestawieniu z tańszym cukrem mogło spowodować, że cennik rogali świętomarcińskich delikatnie poszedł w górę – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Podwyżki są jednak na tyle symboliczne, że powinny one powodować dużego niesmaku wśród polskich konsumentów – dodaje.