Z pozoru to tylko tło. Ktoś siedzi na leżaku, ktoś czyta w lobby, ktoś macha książką w kłótni – ot, detal scenograficzny. Ale w "Białym Lotosie" nic nie jest przypadkowe, zwłaszcza książki. Twórca serialu, Mike White, z premedytacją wkłada w ręce bohaterów konkretne tytuły. I jeśli dobrze się przyjrzeć, można się z nich dowiedzieć znacznie więcej niż z dialogów czy spojrzeń.
To nie są po prostu powieści – to emocje, frustracje, czasem pragnienia, których bohaterowie nigdy nie wypowiedzą na głos.
"Genialna przyjaciółka", Elena Ferrante
Rachel (Alexandra Daddario) z pierwszego sezonu sięga po książkę, która mówi o kobiecej przyjaźni, ambicjach i napięciach w relacjach. Genialna przyjaciółka idealnie wpisuje się w jej historię – kobiety próbującej odnaleźć siebie w świeżo zawartym małżeństwie, w którym coś od początku zgrzyta.
Ferrante pisze o tym, jak łatwo zniknąć w cieniu drugiej osoby – a Rachel właśnie tego zaczyna się bać.
"Uwikłani w płeć", Judith Butler
Pierwszy sezon to także Olivia i Paula – samozwańcze intelektualistki z zestawem poważnych lektur. Wśród nich klasyk gender studies: Uwikłani w płeć. Tytuł mówi wszystko – dziewczyny zanurzone w akademickiej teorii próbują ją zastosować do rzeczywistości, tyle że często robią to bez cienia refleksji.
Książka Butler staje się tu trochę rekwizytem, trochę manifestem, a trochę parodią. I to właśnie jest świetne – w tym serialu nawet książka potrafi być sarkazmem.
"Współcześni kochankowie", Emma Straub
Trzeci sezon, nowe miejsce, ale problemy te same. Laurie (Carrie Coon), jedna z przyjaciółek wypoczywających w Tajlandii, sięga po Straub – lekką, ale niegłupią opowieść o dorosłych ludziach, którzy próbują ogarnąć swoje związki i rodzicielstwo. Brzmi znajomo? Nic dziwnego – Laurie właśnie od tego wszystkiego chce odpocząć. Albo przynajmniej poudawać, że ma taki zamiar.
"Piękni i przeklęci", F. Scott Fitzgerald
Victoria (Parker Posey) czyta Fitzgeralda. Tak, tę klasyczną opowieść o pięknych, młodych i nieco zagubionych ludziach, którzy mają wszystko – oprócz pomysłu, jak to „wszystko” utrzymać. Victoria, pogrążona w złotej klatce z lorazepamem w kieszeni, idealnie wpisuje się w tę narrację. Ta książka nie potrzebuje komentarza. Wystarczy spojrzeć na bohaterkę.
"Głód", Knut Hamsun
Lochlan, syn Victorii, to już zupełnie inna bajka. Chłopak siedzi z Głodem Hamsuna – mocną, surową opowieścią o desperacji i samotności. I choć otacza go luksus, on wybiera właśnie taką lekturę. To trochę przewrotne, a trochę bardzo prawdziwe. Bo czasem najwięcej pustki czuje się w miejscach, gdzie wszystko jest „na wypasie”.
"Otoczeni przez narcyzów", Thomas Erikson
Belinda (Natasha Rothwell) powraca w trzecim sezonie i tym razem trzyma w ręku poradnik o narcyzach. Już sam tytuł wystarcza – przecież większość gości hotelu Biały Lotos bez problemu zmieściłaby się w definicji z książki. Dla Belindy to nie wakacyjna lektura, tylko prawdopodobnie sposób na przetrwanie. I może odrobinę zemsty.
Źródło: lubimyczytać.pl