Biblistyka została ujęta w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce. Ogłosił to Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Podczas obchodów Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego na Jasnej Górze, minister powiedział: Mamy w naszym kraju wielu wspaniałych biblistów, a Polska staje się obecnie jednym z trzech najważniejszych ośrodków tej nauki. Stworzenie nowej dyscypliny - biblistyki - z pewnością pomoże w jej rozwoju. Czym właściwie jest biblistyka? Przede wszystkim należy podkreślić, że składa się na nią kilka dziedzin, które w naszym kraju są uprawiane już od dawna. Wprowadzenie biblistyki do klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych ma służyć przede wszystkim możliwości organizowania oddzielnego kształcenia w tym kierunku. Do tej pory w Polsce funkcjonowały tylko ogólny zbiór dziedzin nauk teologicznych. To najprawdopodobniej z tego działu biblistyka zostanie wydzielona jako odrębna dyscyplina.
Przemysław Czarnek wprowadza zmiany
Warto podkreślić, że to nie pierwsza decyzja ministra edukacji i nauki, która dotyczy nauk związanych z wiarą. Już wcześniej Przemysław Czarnek był inicjatorem reform zmieniających punktację pism naukowych. Od niedawna uczeni mogą uzyskać więcej punktów za publikacje w pismach poświęconych badaniom religii.
Czym jest biblistyka?
Biblistyka jest w rzeczywistości grupą dyscyplin zajmujących się badaniem Biblii. W skład biblistyki wchodzą introdukcja biblijna (badanie ksiąg biblijnych i wyjaśnienie powstania pism Starego Testamentu) , egzegeza biblijna Starego i Nowego Testamentu (zrozumienie przesłania tekstu biblijnego) oraz teologia biblijna (ogół wiedzy zgromadzonej w oparciu o badanie egzegetyczne Pisma Świętego). Za dziedziny pomocnicze biblistyki można uznać historię starożytną, historię religii, archeologię biblijną oraz filologie hebrajską, aramejską i grecką.