Według danych z początku czerwca w maju 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 852 tys. bezrobotnych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba spadła o 26 tys. osób, czyli o 3,0 proc. W rejestrach bezrobotnych było o 174,7 tys. (czyli o 17 proc.) mniej osób niż pod koniec maja 2021 r. Resort rodziny w tym samym czasie informował, że aż 58 proc. ludzi bez pracy przychodzi do pośredniaka wyłącznie po ubezpieczenie.
GUS szacuje, że w Polsce jest nas 38,2 mln osób, z czego ubezpieczenie w NFZ ma około 35,9 mln osób. Z powyższych danych wynika, że nie wszyscy mają równe prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, które gwarantuje Konstytucja RP i rząd chce to zmienić.
Rządzący chcą uproszczenia przepisów, tak aby dotrzeć do wszystkich potrzebujących. Druga sprawa to bardziej skuteczne wykrywanie pracy na czarno i unikania płacenia składek. Dzięki rejestracji osoby bezrobotnej w ZUS możliwa będzie szybka weryfikacja, czy spełnia ona warunki i czy np. nie dorabia na umowie o dzieło bez składek lub nie pracuje na czarno.
Źródło: rp.pl